Zamyšlení nad rybářským náčiním

Zamyšlení nad rybářským náčiním aneb když se spojí elegance s účelností

Stává se vám občas, že si jen tak sednete a zahledíte se na svoje (nebo kolegovo, to je jedno) rybářské náčiní? Občas je to bez přehánění skutečně umělecké dílo, navíc dovedené k dokonalosti i co se technického zpracování i nápaditosti týče, prostě nádherná pastva pro oči a pohlazení po duši pro ty, kteří vědí, oč se jedná…

Rybářské pruty se stále vyvíjejí, ovšem ty nejnovější modely z materiálů, používaných v kosmických programech stále s přehledem snesou srovnání s těmi, které už nějakou tu dekádu pamatují, v některých rybářích dokonce právě tyhle sběratelské, historické a “retro” kousky vzbuzují ohromné nadšení.

Bambus není krok zpátky

Pruty ze štípaného bambusu nemusejí zdobit jen zdi rybářských zákoutí nebo vitríny sběratelů, i tyhle pruty zažívají renesanci a spousta nadšenců si je touží pořídit nebo se dokonce pouštějí do náročné stavby rybářského prutu vlastníma rukama!

Týká se to především prutů muškařských a vláčecích, ale setkat se můžeme i s dokonale repasovanými nebo nově postavenými pruty na položenou či na plavanou. Také duté sklolaminátové pruty se dočkaly návratu na výsluní zájmu a slávy, těžké plné lamináty spíš slouží jako dekorace, ovšem i s takovým důkladným “jeřábem” se můžete někdy u vody setkat.

A moderní grafitové pruty? Jistě, co bychom si bez nich dnes počali, jejich parametry lze jen těžko překonat, je to prostě další krok vpřed, co se rybářské výbavy týče.

Když brzda zazvoní nebo zavyje…

Také rybářské navijáky mají za sebou dlouhotrvající a dosud neukončený vývoj, od prvních koleček přes multiplikátory a jednoduché smekací navijáky až po nejrůznější moderní baitrunnery nebo automatické navijáky, u některých nechybí ani elektrický pohon nebo displej s podrobnými údaji o délce odhozu, rychlosti navíjení nebo vyvíjeném tahu…

Co všechno předcházelo tyhle dokonalé moderní vymyšlenosti. Pěkně zpracovaný naviják s citlivou brzdou, kterou můžeme nastavit podle svých představ a kromě dokonalé funkčnosti naviják splňuje i ty nejnáročnější požadavky na odolnost, pyšní se dvojciferným počtem ložisek, spoustou cívek s různou kapacitou.

Nezasteskne se vám taky někdy po tom prvním, obyčejném navijáčku, se kterým jste začínali svou rybářskou cestu životem, často ještě bez povolenky a s hlavou stále otočenou dozadu, jestli vás náhodou někdo nevidí? Mám moc rád moderní rybářské náčiní, ale občas se rád pokochám i historickými kousky, všechno to přece patří k našemu krásnému koníčku…

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment