Kočka – uctívané a všemi milované zvíře

Kočky patří k nejoblíbenějším společníkům v domácnosti. Vedle psů zaujímají post přítele člověka. Znáte jejich minulost? Proč byly zobrazovány už ve Starém Egyptě? Má nějaký význam keramická kočka, kterou často lidé volí jako dekoraci do bytu?

kočky

Uctívání zvířat

Starověký Egypt uctíval mnoho zvířat, mezi ty kultovní poté patřily kočky a kočkovité šelmy. Podobu kočky přejímal i bůh Slunce Ra. Každý potom jistě zná Sfingu v Gíze – což je lev a člověk v jedné bytosti. I samotný slavný Tutanchamon měl křeslo zdobené lvy a lvicemi.

Kde se kočky vzaly?

Než kočky zdomácněly, což nastalo už v Egyptě před pěti tisíci lety, musely být nejdříve objeveny. Když chtěli egyptští kněží uctít bohyni Sachmet, potřebovali k tomu živé lvy. Posli, kteří měli lvy sehnat, narazili na obchodníka s novým, vzácným druhem kočkovitých šelem – kočkou. Po dlouhém smlouvání si kočku odvezli s sebou do Egypta. Protože byly velmi vzácným druhem, byly dobře opečovávány a uctívány – však i malby na amuletech, rakvích, stěnách hrobek je znázorňují vykrmené, se šperky.

Pohled na kočky dnes

Dnes se úloha koček změnila, i když se ony samy někdy stále chovají jako pány domu, kteří cvičí s jejich majiteli podle nálady. Zatímco v Egyptě byly vzácné, dnes je má mnoho rodin jako mazlíčky. Oproti minulosti dnes využíváme kočky i při léčení a terapiích, zejména potom v domovech pro důchodce nebo pro duševně choré.

Kočičí mazlíčkové

Určitě víte, že je možné sehnat nejrůznější keramické bytosti, zvířata, tvary… Když si pořídíte kočku, může vám do domu přinést štěstí, klid, lásku. Například v Japonsku uctívají sošky Maneki Neko, které zobrazují kočky různých barev. Tradice těchto sošek pochází také z minulosti.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích 

Tiskové-zprávy.eu      Novinky-Zprávy.cz    In-In.cz

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment