Stolní fotbal a jeho pravidla

První myšlenka stolního fotbalu se zrodila v roce 1927, když chtěl starostlivý otec Alejandro Finisterre vytvořit pro své nemocné děti zábavnou hru podobající se klasickému fotbalu, který bohužel v tu chvíli nemohli hrát. Tak se zrodil a posléze byl patentován stolní fotbal, jak prakticky stejný jako jeho dnešní verze.

Historie uvádí 100. výročí fotbálku v roce 2029 (od roku 1929, kdy byl patentován). Od asi nejpopulárnějších výrobců Newfooty, nebo Subbuteo převzala jeho konstrukci celá řada firem, vylepšili materiály a jen s mírnými obměnami se prodává dodnes. Od roku 1993 je pak zapsán jako oficiální sport, který spadá pod Mezinárodní svaz stolního fotbalu, neboli FISTF. Ten vznikl jako výsledek jednání mezi FISA (Mezinárodní federace asociací Subbuteo) a ETF (Evropské asociace stolního fotbalu) s cílem sjednotit pravidla a možnost řídit pořádání akcí pod jedním světovým orgánem.

Základní pravidla stolní fotbalu

Celá pravidla pro stolní fotbálek jsou poměrně rozsáhlá a obsahují několik stran textu, ale jejich základ lze shrnout do několika odstavců:

– Začátek hry- hození mincí rozhodne, kdo bude vhazovat míč do hry. Po první brance  vhazuje do hry míč tým, který naposledy skóroval. Než se dostane míč do brány, musí se jej dotknout minimálně 2 hráči, aby došlo k platnému gólu.

– Neotáčení- jedná se o pravidlo pro případy, kdy tyč dokončí rotaci o 360°, aniž by se hráč dotknul míče. Takové jednání je zakázané.

– Nehýbání- hráč nesmí bouchat tyčí fotbálku ve snaze dostat míč z držení protihráče. Samotnou tyčí je ale možno hýbat ze strany na stranu. Klíčem k určení zakázané situace je, že nárazy nesmí rozptylovat soupeře, nebo měnit dráhu míče.

– Mrtvý míč- pokud dojde k zastavení míče na místě, na kterém na něj nedosáhne ani jedna figurka hráčů, pak musí být vyzvednut a hozen do hracího pole stejně jako na začátku hry.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

StyleMag.cz

In-In.cz

GoldBach.cz

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment