Evropa proti světu. Proč je cestování po Evropě tak populární?

Dříve bylo takřka nemyslitelné cestovat jinam než do zemí bývalého Východního bloku. Po pádu komunistického režimu jsme najednou poznali, co je to exotická dovolená, výlety do Thajska či do Egypta se pro mnoho rodin staly takřka každoroční rutinou.

Nyní se ovšem navrací doba, kdy jezdíme a létáme spíše po Evropě. Je to logické – do mnoha destinací není problémem vlastní doprava autem, nízkonákladové aerolinky zase učinily létání dostupné úplně každému – jejich letadla však neumožňují létat na delší vzdálenosti. Do toho probíhá menší válka mezi autobusovými dopravci, rovněž vlakem se lze po okolních zemích dopravit za slušný peníz.

 

A tento návrat k Evropě dává i jiný smysl. Exotické destinace již většina Čechů okusila, nemohou si ovšem dovolit jezdit po těchto zemích pravidelně, aniž by omezili své ostatní výdaje. Zatímco před deseti lety bylo možné českou rodinu bez problémů rozpoznat na velkou vzdálenost dle ponožek v sandálech a vůně pytlíkových polévek, postupně začínáme poznávat i jiné rozměry dovolené než obcházení památek a ležení u moře.

Když to všechno spojíte s tím, že po takřka celé Evropě se můžete pohybovat prakticky pouze s občanským průkazem a kreditní kartou, klady povětšinou převáží i „vůni dálek“. Vždyť i na našem prakontinentu se nachází tolik památek a zajímavostí, že snad není možné za lidský život všechny procestovat a objevit.

Tímto trendem navíc není Česká republika nijak výjimečná. Například Němči či Angličané si rovnou pronajímají celý apartmán, ve kterém tráví většinu léta. Ostatně s jejich příjmy není takový problém zůstat v cizině dva měsíce v kuse. Směřujeme k podobné cestě i my? To nám asi ukáží již nejbližší roky, nicméně statistiky z posledních let hovoří jasně – Češi začali opět objevovat krásy Evropy, zbytek světa je až na druhém místě.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PressExpress.cz

iZpravyDnes.cz

Novinky-Zpravy.cz 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment