Vybíráme kování a kliky ke dveřím

Pokud je pro vás důležitý design, určitě nezanedbáte při zařizování domova či kanceláře vzhled dveří a klik. A to ať už jde o dveře vchodové, nebo interiérové. Nad čím uvažovat při pořízení nových dveří? Kromě samotného vzhledu to bude i materiál, povrchová úprava, způsob otevírání, zárubně a kování. Vybrali jste si? Tak teď ještě zvolit krásné dveřní kování a dveřní kliky, aby byl celek dokonalý.

kliky

Design dveřního kování

I taková zdánlivá maličkost, jako je kování a klika, totiž dokáže ovlivnit celkový dojem ze dveří. Dokonalé sladění jednotlivých prvků či naopak výrazný kontrast jsou dvě hlavní možnosti, nad kterými bychom měli pouvažovat. Kdo by chtěl nové dveře a designově nevýrazné či zaostalé kování? U kování ale nejde rozhodně jen o vzhled.

Z čeho se skládá kování ke dveřím

Z čeho se vlastně kování skládá? Mnoho z nás nezná ani pořádně rozdíl mezi slovem „kování“ a „klika“. Kování zahrnuje dveřní závěsy, protiplech, kliku a zámek. Vyrábí se z hliníku, mosazi či nerez oceli s různými úpravami, na výběr je lesk a mat, mnohdy i rozdíly v zabarvení.

Rozetové a štítové kliky

U otočných dveří, což je nejběžnější typ, jsou na výběr dva typy kování: rozetové a štítové. Rozetové kování se pohledově skládá ze dvou částí. První je klika a druhou rozeta s otvorem pro klíč do zámku. Trendem poslední doby je minimalistické pojetí kliky a kování zcela bez rozety. Naproti tomu celoštítové kování má tyto dvě části propojeny a klika s dlouhým štítem tvoří se zámkovou částí jeden celek.

Jaký klíč?

Při nákupu kování by vás měly zajímat i zkrat, které znamenají typ použitého klíče. BB je interiérové kování s otvorem pro pokojový dózický klíč, PZ je interiérové kování s otvorem pro zámek vložkový a WC je kování s otvorem pro olivu. Ať už zvolíte rozety nebo celoštítové kování, je potřeba precizní montáž na dveře, aby zámek i klika fungovaly, jak mají, a aby bylo kování namontováno rovně. Zvolit můžete i bezpečnostní kování pro váš lepší pocit.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Press-Media.cz

Centrum-Zprávy.cz

Seznam-Novinek.cz

 

 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment