Typové projekty domů- pro koho jsou vhodné?

Uvažujete o vlastním rodinném domě? Pak potřebujete mít projekt, podle které se bude realizovat. Máte v zásadě dvě možnosti, a to nechat si jej vytvořit architektem podle vašich přání, nebo využít nabídku typových projektů. Kvalitní projektová dokumentace je potřeba pro stavební povolení a pro stanovení ceny domu.

Typové projekty domů

Typové projekty domů

Co jsou typové projekty

Typové projekty rodinných domů jsou oblíbenou variantou pro lidi, kteří uvažují o vlastním bydlení, ale nemají vytvořený vlastní projekt od architekta nebo o něm ani neuvažují. Jde o již hotový a prověřený projekt, který sice postrádá některé výhody individuálního pojetí, ale zase je okamžitě dostupný a stavba domu se tam může urychlit.

Možnost individuálních úprav

Je možné, že se vám některý projekt zalíbí natolik, že v něm nebudete chtít ani nic upravovat a necháte si vystavět dům přesně podle něj. Další variantou je individuální změna některých dispozic a detailů na přání investora. Projekt může posloužit také jako inspirace. Některé společnosti nabízí možnost úpravy do určité míry zdarma, větší změny dispozic se pak platí. Na projektech rodinných domů se podílejí zkušení odborníci s dlouholetou praxí.

Výhody a nevýhody typových projektů

Jaké jsou nevýhody typového projektu? Není v něm zohledněn individuální pohled zákazníka na budoucí domov, jeho dispozice, orientaci na pozemku dle světových stran, navržení hloubky podle typu zeminy a další faktory. To ale mohou většinou spravit úpravy a často se mezi nabízenými projekty domů najde takový, který se velmi blíží představě zákazníka. Výhodou je okamžitá dostupnost a krátká doba čekání na projekt v případě určitých úprav. Pokud nemáte vlastní konkrétní představu, může být tato varianta přesně pro vás nebo posloužit alespoň jako cenný zdroj nápadů.

Je libo bungalov?

K populárním rodinným domům dnes patří bezesporu bungalovy. Doby, kdy se hojně stavělo do výšky dvou či více pater už jsou pryč, v nové zástavbě vedou domy nízké, proto projekty bungalovů tvoří značnou část nabídky. Výhodou bungalovů je nepřítomnost schodů a náročného terénu, což ocení hůře pohybliví lidé i rodiny s malými dětmi, poměrně příznivá cena, moderní vzhled, možnost členitého půdorysu a zajímavějšího tvaru střechy. Pokud ale chcete využít prostor pod střechou a snížit energetickou náročnost budovy, pouvažujte o stavbě s obytným podkrovím. Asi vám bude vyhovovat více a můžete pro její realizaci využít typový projekt vícepodlažního domu.

 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment