Jak koupit elektrocentrálu

Co je elektrocentrála a kde ji využijeme

Elektrocentrála je kombinace elektrického generátoru a motoru spojeného do jednoho kusu. Tomu se také říká benzínový generátor.

Využít ji můžete především na těch místech, kde není k dispozici standardní přípojka elektrického proudu. Nejčastějšími místy jsou chatky, karavany, obytné vozy, dále také dočasná místa, kterými jsou třeba stavby. Je nutné si uvědomit, co vše bude elektrocentrála napájet. Zda potřebujete proud pouze pro napájení svítidel v chatce či karavanu, nebo zda počítáte i s tím, že ji potřebujete také pro zapojení elektromotorů.

ee

 

Dle jakých parametrů tedy elektrocentrálu vybrat

Zásadním faktorem zůstává, zda Vám elektrocentrála postačí pouze pro Vaše hobby aktivity, nebo ji budete využívat také k profesionálním účelům. Velmi dobré tipy, postřehy i zkušenosti diskutujících, Vám přináší článek na idnes.cz

Základní parametry, které udávají její výkon jsou: výstupní napájení ve voltech, frekvence napájení v hertzech a výkon ve wattech.

Jednoduchá centrála s kapacitní regulací postačí k rozsvícení žárovek v karavanu nebo chatce. Zde stačí vědět, jaké spotřebiče chcete zapojit a jakým výkonem daný spotřebič disponuje. Sečtete potřebný příkon a vyberete potřebný model. V tomto případě se tedy nejedná o žádné těžké počty. Na pozoru se mějte u většiny skutečně levných centrál. Ty jsou většinou nedostatečné k připojení televizorů i počítačů. Mají totiž nekvalitní křivku výstupního napětí.

S rezervou ve výkonu je však nutné počítat v případě, že hodláte používat elektromotory, kterými disponují například brusky, kompresory a čerpadla. Zde by měla být rezerva až pětinásobná.

Mezi ty moderní, ale zároveň cenově náročné se řadí invertorové elektrocentrály. Dokáží produkovat křivku rovnající se té ze zásuvky. Zároveň mají také odhlučněný motor. Velmi důležité je spolu s koupí elektrocentrály porovnávat jak cenu, tak i místa na kterých jsou k dispozici servisy, jež Vám pomohou s případnou poruchou i standardní generálkou.  Nezapomeňte také na zohlednění intenzity využití, která je přímo úměrná jejich životnosti.

 

 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment