SSL certifikáty zajišťují bezpečnou komunikaci na internetu

Zabezpečená HTTPS komunikace na internetu je dnes bezpodmínečně nutná aby různí záškodníci nemohli podvrhovat obsah nebo šmírovat vyplněná data odesílaná z webových formulářů, včetně čísel kreditních karet.

Zabezpečená komunikace se pozná velmi rychle a jednoduše pohledem do adresního řádku internetového prohlížeči, kde je před názvem domény uvedeno HTTPS místo http://. Písmeno “S” zda navíc znamená SECURE.

HTTPS komunikace je zkratka pro Hypertext Transfer Protocol Secure, který zajišťuje zabezpečenou komunikaci v počítačové síti. Aby mohlo být vytvořeno bezpečné, šifrované spojení, musí být na serveru nasazen SSL certifikát.

Vlastnosti SSL certifikátu

SSL certifikáty vydávají certifikační autority. Nejznámějšími autoritami jsou například GeoTrust, Sectigo (dříve autorita Comodo), DigiCert nebo RapidSSL. Velice populární je automatizovaná certifikační autorita Let’s Encrypt, která vydává SSL certifikáty zdarma.

SSL certifikát

  • zajistí bezpečnou HTTPS komunikaci mezi prohlížečem a serverem
  • zabezpečí přenos informací z webových formulářů na server
  • posílí SEO hodnocení od Google
  • prohlížeč Chrome nebude stránky označovat nedůvěryhodným „Nezabezpečeno“
  • umožní využívání nových technologií, např. HTTP/2 pro výrazné zrychlení stránek

SSL certifikát a bezpečná HTTPS komunikace primárně chrání uživatele, návštěvníka stránek před odposlechem komunikace a před vložením zákeřného kódu do stránek nebo změněním obsahu (např. vkládání reklam). Z tohoto důvodu by měl být certifikát použit na jakýchkoliv webových stránkách, nejen na e-shopech a u velkých firem.

Jak získat SSL certifikát?

Pokud provozujete www stránky a nemáte před adresou domény zámeček, rychle to napravte a zajistěte si alespoň nejlevnější SSL certifikát za stokoruny ročně. Zajistíte tím HTTPS komunikaci, zvýšíte si SEO hodnocení stránek a při použití nového protokolu HTTP/2 se stránky také výrazně zrychlí. 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment