Správné osvětlení utváří dojem z našeho interiéru

… a má i vliv na naše zdraví. Kterých nejčastějších chyb se v tomto směru na svých domovech dopouštíme?

Pouze centrální osvětlení

Zejména ve starších bytech se toto pojetí objevuje dodnes. Místnosti vévodí lustr a jakákoli další svítidla zcela scházejí. Takové osvětlení je ovšem naprosto nedostačující. Nemůžete doma jednak dobře vidět na práci a jednak se pod ním nebudete cítit vůbec komfortně. Kdo by si doma chtěl připadat bez nadsázky jako ve světlech reflektorů?

Neosvětlená televize

Chybí vám osvětlení televizoru? To je jeden z velmi častých nešvarů našich domácností. Proč je to chyba? Nutíte tak svůj zrak neustále se adaptovat na rozdíly mezi osvětlenou obrazovkou a tmavou místností. To ho unavuje a vám se tento nedostatek záhy postará o bolest hlavy.

Mícháte jednotlivé zdroje

Pokud máte třeba ve výše jmenovaném lustru více zářivek, měly by být totožného druhu. Určitě nemíchejte například LED a halogenové. Dočkali byste se nerovnoměrného osvětlení. To neúměrně namáhá náš zrak, neboť vytváří kontrast mezi světlými a tmavými plochami.

Chybný tvar zdroje

I na něm záleží. Jinak vám opět hrozí výše popsaný problém s nerovnoměrným osvětlením a naopak spousta světla bude zbytečně mířit tam, kde ho nepotřebujete. Vlastně tak světlem zbytečně plýtváte.

Nepříjemné oslňování

Vhodné osvětlení je takové, které světlo buď odráží nebo dává pouze měkké rozptýlené světlo díky stínidlu. Bodovek se samozřejmě vzdávat nemusíte, ale jejich rozmístění by měl pečlivě navrhnout odborník. Dívat se přímo do jejich ostrého světla není vůbec příjemné.

Neberete ohled na místnost

A to v mnoha směrech. Svítidla musejí být adekvátní její velikosti, aby jich nebylo příliš málo. Také je důležité, aby s ní souzněla stylovým pojetím. A v neposlední řadě záleží na barevném ladění i proto, že tmavé barvy světlo pohlcují a světlé ho naopak odrážejí. Také přemýšlejte o tom, jestli budete svítit jen častěji po krátkou dobu nebo naopak dlouhodobě.

Závěsná svítidla nízko

Pověsíte-li je příliš nízko, opět tím utrpí rovnoměrnost osvětlení celé místnosti. A samozřejmě mohou tak překážet i vysokým členům vaší rodiny.

S Interiori však podobné chyby neuděláte

Chcete se všech námi popsaných chyb vyvarovat? Samozřejmě to nejsou ty jediné, mnoho lidí se svítidly nezachází správně. Proto je vhodné se poradit se světelným technikem, který má dostatek zkušeností. V Interiori.cz máme za sebou řadu návrhů komerčních i bytových prostor, dokážeme proto to pravé osvětlení doporučit i vám. Z naší široké nabídky interiérových svítidel si určitě vyberete, ať zavítáte do našeho showroomu v Praze nebo nakoupíte online.

 

 Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Tiskové-zprávy.eu     

iZprávyDnes.cz

Seznam-Novinek.cz

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment