Přebytek státního rozpočtu v červenci vzrostl

Přebytek státního rozpočtu se v červenci zvýšil na 25 miliard Kč z červnové hodnoty financí 4,6 miliard Kč. Meziročně jde však o horší výsledek, z důvodů nižších příjmů z Evropské unie, které jsou menší oproti loňskému roku.

V červenci 2016 skončil státní rozpočet v přebytku 75,6 miliard Kč. Pro letošní rok je schválen schodek 60 miliard korun.

V červenci klesl příjem financí z Evropské unie o 77 miliard korun. Nejvíce peněz bylo vypláceno z EU v první polovině loňského roku. Rozpočet skončil s přebytkem 5,6 miliardy korun poté, co byly očištěny příjmy od výdajů. Loni v červenci  byl rozpočet se schodkem 8,4 miliardy korun. (zdroj: MF)

V průběhu července klesly unijní příjmy o 25 miliard na 737,3 milionu korun. Daňové příjmy bez sociálního zabezpečení celkově stouply meziročně na hodnotu 387,5 miliardy korun.

Příjmy z DPH stouply meziročně o 14,4 miliardy, celkem na 153,5 miliardy korun. Za poslední dva měsíce narostla tato suma dvojnásobným tempem. Je to důsledek Elektronické evidence tržeb. Výběr spotřebních daní, včetně tzv. daní energetických a odvodů elektřiny stoupnul na 86,7 miliardy korun. Příjem z daní právnických osob stoupnul 0 2,3 miliardy Kč na 65,4 miliardy korun.
V rámci běžných výdajů je nejvíce peněz vynakládáno každý rok na sociální dávky. Na konci července vyplatilo MPSV celkem 305,4 miliard korun. Nejvíce financí se vyplácelo na důchody – 9 miliard korun.  Zbylé částky jsou vypláceny na rodičovské příspěvky, přídavky na děti, příspěvky hmotné nouze a příspěvky na bydlení.  Nezaměstnanost v červenci opět klesla. Firmy mají nedostatek pracovníků.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment