PELICAN & Trendy v jazykovém vzdělávání – podzim 2019

Když se řekne mimoškolní vzdělávání, co Tě napadne jako první? Kurz vaření, potápění nebo snad doučování matematiky? Omyl.

První věcí, kterou se lidé kolem nás dobrovolné učí, jsou jazyky. Angličtina však už není jedinou volbou, kterou si studenti volí – trendem podzimu 2019 jsou kurzy arabštiny, španělštiny a zejména pak češtiny pro cizince.

Co vládne letošnímu podzimu?

Jako každý rok minimálně tedy v naší škole, vládne dnešnímu podzimu pomaturitní studium jazyků. Nejedná se tedy o trend pouze letošního roku, musíme však říci, že zájem studentů o tuto formu vzdělávání neustále narůstá.

Studenti pomaturitní kurzy volí nejčastěji z toho důvodu, že se nedostali na vysněnou vysokou školu. Čas tak místo studia oboru, který jim až tolik nevyhovuje, raději využijí ke studiu jazyků – a přípravě na přijímací zkoušky v dalším roce.

Mezi další důvody jsou pak neúspěšná květnová maturita, neschopnost rozhodnout se o oboru vysoké školy a získání tak drahocenného času za současného zachování statusu studenta, případně zkrátka zájem o studium vysněného jazyka (v pomaturitním studiu jsou nabízeny jazykové kurzy španělštiny, angličtiny, němčiny, ruštiny či francouzštiny) a po úspěšném získání certifikátu touha po vycestování do zahraničí.

Firemní jazykové kurzy

Nejeden zaměstnavatel je si konečně vědom toho, že investice do zaměstnanců se vyplatí, ba co víc, mnohonásobně se mu vrátí. „Prudký nárůst poptávky po firemním vzdělávání, jehož podstatou je výuka jazykových kurzů pro zaměstnance přímo na pracovišti, bylo pro nás největším překvapením“, říká metodička firemní výuky Marcela.

Toto překvapení odstartovalo již v loňském roce, v letošním roce je to poptávka po velmi specifických jazycích. Jsou to jak kurzy češtiny pro cizince, tak velká poptávka po jazycích asijských či kurzech arabštiny.

Jazyky jako dárek

Skutečně. Dnešní doba je typická na přebytek všeho. Jsme obklopeni věcmi, a jak se říká – nejen, že nás pod stromečkem nepotěší „měkký“ dárek, pomalu spějeme do doby, kdy už nás moc nepotěší ani dárek tvrdý. „Kam to zase dáme?“

Trendem posledních let je věnovat blízkým osobám zážitek. V podobě lístku na koncert, předplatného do divadla – nebo třeba poukazu na let balonem. Spolu s těmito dárky totiž přichází jedna důležitá věc, podle nás ta nejdůležitější, a tím je společně strávený čas.

Velkým trendem mezi dárky je pak věnování vědomostí. A stejně jako bylo v úvodu našeho článku – jsou to kurzy vaření, potápění… ale taky jazyky! Za jeden z nejoriginálnějších dárků (a tedy tip pro Tebe!) letos považujeme darování jazykového kurzu. Mluví babička už dlouho o tom, že by chtěla začít navštěvovat lekce španělštiny?

Po letošním dárku už nebude mít žádnou výmluvu! Darovat se přitom nemusí kurz na celý rok, ale klidně jen pár individuálních lekcí. A když do toho s babičkou či kamarádem půjdete společně, máte po celý rok o zábavu postaráno!

Tvůj PELICAN

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment