Když ztratím počítač, přijdu o bitcoiny… Také této fámě věříte?

„Obchodování s kryptoměnami je nebezpečné, protože neexistuje spolehlivý způsob, jak své jmění ochránit před ztrátou.“ Jde o klasický mýtus, hojně živený senzacechtivými novináři, ukazujícími tragédie lidí, u kterých skutečně k něčemu podobnému došlo. Spíše by však měli poukazovat na jejich hloupost.

Je to totiž stejné, jako kdybyste si svůj zbrusu nový mercedes postavili nezamčený na Václavák s cedulkou „Odvez si mě.“ Průšvih by byl jen otázkou času a s kryptoměnami je to úplně stejné.

Peněženka přímo na burze? Vítej, zloději

Pokud s kryptoměnami začínáte, zpravidla se jen těžko orientujete ve všech těch složitých pojmech a transakcích. Takže možnost zanechat si zakoupené bitcoiny přímo v peněžence, která je součástí internetové burzy, se přímo nabízí. Mít nákup a prodej bitcoinu na jednom místě je sice fajn, ale bezpečí by mělo být nadevše. Burzy se totiž mohou stát oběťmi hackerů, nechvalnou pověst mají zejména ty čínské.

Bitcoiny na počítači? Jen s dobrou zálohou

Abychom si rozuměli, neukládáte si bitcoiny jako takové nýbrž internetovou adresu (resp. klíč k ní), kde jsou uloženy. CTRL+C a CTRL+V, textový dokument… Už tušíte zradu? Jasně, pokud se s vaším PC něco stane, máte po ptáčkách – tedy po bitcoinu. Privátní klíč je třeba zálohovat vícekrát, a pokud chcete mít skutečnou jistotu, můžete si ho vytisknout a uložit do trezoru. Některé internetové peněženky či směnárny nabízejí převod internetového klíče do QR kódu, díky němuž se ke svému jmění okamžitě dostanete.

Hardware trezor jen tak neztratíte

Jde o nejdražší, ale zároveň nejspolehlivější možnost pro uložení kryptoměn. Bez hesla se dovnitř nikdo nedostane a po většinu času ho můžete mít uložený v bezpečném trezoru v kamenné bance. Pokud máte v kryptoměnách uloženo menší bohatství, rozhodně se tato investice vyplatí.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment