Jaké vitamíny potřebují sportovci nejvíce?

Většina pravidelných návštěvníků fitka řeší svůj jídelníček především ze strany vhodné suplementace, nejúčinnějších spalovačů tuků nebo nejlépe vstřebatelných BCAA. Otázka ideálního zásobení vitaminy však zůstává poněkud v pozadí.

A to je rozhodně špatně, protože pokud neposkytneme svému tělu všechny důležité látky, nebude nikdy moci správně pracovat, tzn. spalovat tuk nebo budovat svaly.

Vitamin A nejen pro oči

Je to už taková tradice. Stačí jíst hodně mrkve a budete mít oči jako zajíc. Zapomíná se však na to, že vitamin A je rozpustný v tucích, takže kily syrové zeleniny spořádané jen tak si rozhodně nepomůžeme. Tento vitamin je důležitý pro kvalitu kostí, kůže, sliznic a správné fungování trávicího ústrojí.

Vitamin B zlepšuje trávení i chuť k jídlu

Tato skupina vitaminů (B1-B12), souhrnně nazývaná jako B-komplex je důležitá pro správné fungování metabolismu, a pro růst a zdravý lesk svalů a nehtů. Sportovci nedají dopustit na vitamin B ve formě pangaminu, který optimalizuje trávení a zlepšuje chuť k jídlu, což je po náročném fitness dni leckdy k nezaplacení.

Vitamin C – víc, než jen prevence chřipky

O doplňcích stravy s touto složkou se hodně mluví zejména v období zvýšené nemocnosti, ale optimální příjem vitaminu C je důležitý po celý rok. Nejspíš to nevíte, ale podílí se mimo jiné na syntéze kolagenu a podporuje vstřebání železa a tvorbu bílých krvinek.

Vitamin K pro nervy i kosti

Tenhle šikovný pomocník pomůže s procesem mineralizace kostí i buněčným růstem. A podle posledních studií má pozitivní vliv i na naši nervovou soustavu, pomáhá předcházet stresu a vyčerpání.  Jeho nedostatek se projevuje tvorbou modřin nebo častým krvácením z nosu.

Z dalších důležitých výživových elementů pro sportovce bychom mohli jmenovat ještě vitamin D (zejména v zimním období) a vitamin E. Až tedy příště budete vybírat vhodné vitaminy pro sportovce, pohlídejte si právě tyto suplementy. Pomohou vám k ještě lepšímu výkonu nejenom v posilovně.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment