Filtrace stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch funguje v průmyslových provozech jako velmi časté pohonné médium. Využije ho však i kdejaký kutil doma. Filtrace stlačeného vzduchu je však pro všechny způsoby použití stejně důležitá. V běžném okolním prostředí se totiž ve vzduchu vyskytuje spousta drobných částeček a nečistot, které se tak mohou lehce dostat i do pneumatických obvodů či náplní a ovlivnit tak jejich účinnost i životnost. Může také dojít k vytvoření děr v tlakovém obvodu a ke zbytečným únikům a ztrátám.

Filtrace

Filtrace stlačeného vzduchu

Jak poznám dobrý filtr stlačeného vzduchu?

Vybrat dobrý filtr stlačeného vzduchu je věcí celkem jednoduchou při dodržení několika zásad. Dobrá filtrace stlačeného vzduchu by měla především způsobovat co nejmenší kolísání tlaku. Kolísání tlaku je právě spolu s nečistotami největším nepřítelem dlouhé životnosti pneumatických obvodů. Nejúčinnější jsou v tomto ohledu plisované, čili zvlněné, filtry, které nabízejí jak vysokou prodyšnost tak i velkou plochu, která snižuje právě kolísání tlaku a také turbulenci vzduchu při výstupu z filtru.

Další důležitou vlastností pro správnou filtraci stlačeného vzduchu je snadnost používání filtru a jak pružná je jeho instalace, případně údržba. Díky snadné montáži můžeme filtr namontovat přesně tam, kde je zrovna potřeba. Filtrační jednotka může být vybavena manometrem pro sledování kolísání tlaku. Vypouštění zachycených nečistot, tedy kondenzátu, může být řešeno automaticky nebo manuálně, kdy ho obsluha odpouští po překročení určené hodnoty ve sběrné nádobce.

A jaký si tedy vybrat?

Filtrace stlačeného vzduchu nezávisí samozřejmě jen na výše uvedených věcech. Pro vybrání konkrétního typu pro použití právě ve vašem provozu, záleží především na tom, jak velké částice potřebujeme odfiltrovat. Filtrace stlačeného vzduchu odloučí jak pevné, tak i kapalné částečky v rozmezí 3 až 0,001 mikrometru. Záleží tedy na tom, co konkrétně váš obvod potřebuje.

Neméně důležitým údajem pro správnou filtraci stlačeného vzduchu je pak pracovní tlak filtru, tedy hodnota v jakém rozmezí dokáže filtrace pracovat a maximální možný průtok. Opět záleží na tom, co přesně potřebuje váš pneumatický obvod. Dalším parametrem může být třeba i filtr s aktivním uhlím, který dokáže pohltit různé pachy.

Pokud víte, jaký průtok a tlak potřebuje vaše zařízení a jak velké částice potřebujete odfiltrovat, je pak následný výběr v katalogu velmi jednoduchý.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment