Dřezy Franke z granitu? V čem spočívá jejich recept na úspěch?

Obliba granitu roste v posledních letech naprosto raketovým tempem a tohoto trendu se drží i dřezy Franke. Pokud se v kuchyňském vybavení alespoň trochu orientujete, pak je vám asi jasné proč. Pokud ne, pak si řekněme základní charakteristiku granitových dřezů. Díky zvláštnímu materiálu (tvoří je směs žuly a křemičitých písků, pojiva a barviv) nabízejí větší výběr v oblasti vzhledu oproti svým nerezovým příbuzným, ovšem při zachování dobrých (a někdy i lepších) praktických vlastností. Obojí od moderních dřezů očekáváme, nebo ne?

Dřezy Franke spojují špičkový design a kvalitu

Dřezy Franke z granitu patří obecně mezi to lepší, co můžete do stylové kuchyně pořídit. Zcela zásadní pro ně je, že oproti chladné kráse nerezových dřezů přinášejí do vašeho domova hřejivé teplo přírodních barev (počínaje bílou a krémovou až po hnědou nebo šedou). Navíc vynikají velkou tvarovou variabilitou, což jim obojí usnadňuje do kuchyně zapadnout. To by ale asi samo o sobě nestačilo, většina z nás si raději pořídí praktický než pěkný dřez. Pak tedy vězte, že granitové dřezy Franke jsou odolné vůči mechanickému poškození, chemikáliím i krátkodobým vysokým teplotám (a to až do 280 °C). Nadto vynikají snadnou údržbou a povrchem, na kterém se jen velmi těžko usazují bakterie. Co je však klíčem ke všem těmto vlastnostem?

Něco málo o Fragranitu

Odpověď je jednoznačná, pro všechny výše zmíněné vlastnosti je určující materiál, z něhož jsou dřezy vyrobeny. To, že jde o granit, ještě nic neznamená, důležité je jeho složení, které mezi jednotlivými výrobci kolísá. Pro představu srovnejme několik druhů granitu (včetně Fragranitu, patentovaného firmou Franke):

  1. Fragranit80 % žuly, asi 20 % pryskyřice, zlomek tvoří barviva
  2. Tegranit80 % žuly, 15 % tvrzené pryskyřice, 5 % barviva
  3. Cristalite – 75 % žuly, 15-20 % akryláty, 5 % keramická barviva
  4. Algranit – 75 % žuly, zbytek akryláty, barviva a povrchové úpravy lesku

Rovnice je zde jasná. Samozřejmě, že čím větší část tvoří žula a další nerosty, tím lépe. Pojiv by pak mělo být určitě kolem 20 %, aby byl dřez opravdu pevný. Barviv je potřeba jen zlomek, aby získal výrobek svou barvu, nemusí však dotvářet celkový objem směsi nijak výrazně. Materiál totiž spíše kazí, než vylepšují. Právě Fragranit je z tohoto pohledu asi nejblíže ideálnímu složení granitu pro výrobu dřezů (tedy hodně žuly, dostatečně pojiva a málo pigmentů), což dává výrobkům společnosti Franke jejich typické dobré vlastnosti. Rozhodně se do nich nemusíte bát zainvestovat, poslouží vám skutečně velmi dobře.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

eKompetence.cz

StyleMag.cz

In-In.cz

 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment