Digestoř – jak vybrat praktickou a efektivní?

Digestoř je, stejně jako dřez nebo varná deska, naprosto základním a nezbytným vybavením funkční kuchyně. Při vaření se bez ní prakticky neobejdete. Nebýt účinného odsavače par, hromadila by se vám v místnosti vlhkost, teplo i pachy. To pravděpodobně nechcete. Pracovat v takovém prostředí by pro vás bylo nepohodlné, nepříjemné a nepůsobilo by to dobře ani na vaše návštěvy. Kuchyně přeci není jenom pracovním, ale i reprezentativním místem. Ovšem výběr digestoře, to není jen tak. Pokud opravdu chcete zvolit tu nejlepší pro vaši kuchyni, pak věnujte následujícím řádkům dostatečnou pozornost.

Digestoř různých typů a výkonů

Předně byste si měli vybrat, který typ digestoře se vám hodí a který můžete doma využít. Existuje jich několik, představme je postupně:

  • Komínové digestoře – nejoblíbenější typ, u něhož je vzduch vyháněný z kuchyně natáhnut do úzkého komína a potrubím odváděn mimo kuchyni. Důležitý je pro tento druh citlivý design, protože zařízení není nijak schované.
  • Vestavné digestoře – velmi podobné předchozímu typu, ovšem celá vzduchotechnika je určena k zabudování do skříněk kuchyňské linky.
  • Podvěsné digestoře – asi nejméně praktické, určené k umístění pod horní skříňky. Vzduch ale neodčerpávají, pouze ho nasávají, filtrují a pouští zpět do místnosti.
  • Ostrůvkové digestoře – speciální typ, který je určen do kuchyní, v nichž je varná plocha mimo kuchyňskou linku. Odtahové potrubí je vedeno stropem.

Kromě samotného typu by pro vás ale měly být důležité také údaje, týkající se fungování digestoře. Především její výkon. Ten udává, jaký objem vzduchu se přečerpá za hodinu. Mohlo by se zdát, že čím více to bude, tím lépe, ale jen do jisté míry. Od určité hodnoty se totiž začne ztrácet spolu se vzduchem z místnosti i teplo a to nemusí být zrovna šetrné. Navíc i nízký výkon se dá snadno optimalizovat tím, že má digestoř dostatečně velký filtr, široké a přímé odtahové potrubí i vhodnou hloubku. Všechny tyto údaje byste měli při výběru sledovat.

Moderní digestoře jsou tiché, pěkné i osvětlené

Od doby, kdy byla digestoř vynalezena, již ale uběhl nějaký čas a díky tomu od nich můžete čekat mnohem více, než pouze posílení cirkulace vzduchu. Osvětlení varné plochy, regulace hlučnosti nebo několik stupňů výkonu, to je v dnešní době samozřejmost a všechno jsou to věci, které při vaření jistě oceníte. Navíc, pokud bude digestoř dobře vypadat a bude designově ladit se stylem vaší kuchyně (přičemž variant je na trhu opravdu hodně), pak si nemůžete přát víc. A digestoře, které jsou v dnešní době na trhu, toto splňují více než dobře a přináší do vaší kuchyně zase trochu pohodlí navíc.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

GoldBach.cz

Brilante.cz

Dveře-Praha.cz

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment