Autorádio a jeho ceny – jak se vyvíjejí a proč se liší?

Koupit si nové autorádio se může zdát jako poměrně zajímavá, a pro někoho vyšší investice. Na druhou stranu je dobré počítat s tím, že se jedná o investici dlouhodobou. Podívejme se proto na srovnání cen, za které jsou autorádia nabízena. To vám pomůže nejenom při výběru, ale dokážete si udělat lepší obrázek spojený s tím, jaké možnosti existují.

Autorádia

Liší se speciální a univerzální autorádia

Na trhu máme možnost vybrat si ze dvou konkrétních variant. Tou první je speciální 2DIN autorádio, které je sice stále neoriginální, ale je určeno pro konkrétní vůz. Do něho se hodí nejenom designem, ale i tím, že nabídne plnohodnotné propojení. Na displeji rádia tak můžeme vidět nejenom data z palubního počítače, ale můžeme zde řadu věcí také jednoduše nastavit. Dále nezapomínejme na univerzální autorádio. To může mít v závislosti na modelu vozu funkce propojení lehce omezené. Na druhou stranu je plně kompatibilní s naším vozem. A ceny? První varianta je o něco dražší.

Dodat musíme jeden důležitý fakt. A tím je porovnání s originálním rádiem, které nám může nabízet autorizovaný prodejce. Jeho ceny jsou o mnoho vyšší, než kolik stojí špičková speciální autorádia. Nehledě na to, že málokdy dosahuje i tak dokonalé funkčnosti.

Roli hraje provedení, stejně jako hardware autorádia

Jak je to z hlediska konkrétního provedení? Pojďme se společně podívat. První možností jsou 1din autorádia, která jsou obvykle menší, mají jenom několikařádkový displej a ty základní modely slouží hlavně k přehrávání hudby. Ty jsou dnes považovány za to nejlevnější na trhu. Kdo se rozhodně si připlatit, může využít 2din autorádia. Ty už nabídnou centrální dotykový displej, možnost sledování filmů nebo prohlížení obrázků, stejně jako avizované propojení s naším vozem. Ty už jsou dražší, ale z hlediska poměru cena / výkon mohou vycházet lépe. Dodat navíc musíme, že i 1din autorádio může konkrétní displej nabídnout. A to ve vysouvacím provedení.

Cenu ovlivňuje také použitý hardware. Tedy to, co je uvnitř. Na autorádia mnohdy můžeme pohlížet jako na větší mobilní telefony. I u nich hledíme na parametry, jako je typ a výkon procesoru, jak velká je operační paměť, nebo zda je k dispozici klasická vnitřní paměť na data. A pokud ano, jak je velká.

Roli hraje i software, který autorádio nabídne

Není to jenom hardware, protože i softwarové vybavení je dnes to, co může ovlivňovat cenu. Pokud pomineme základní verze bez softwarového vybavení, je třeba podívat se na to, že i autorádio může být vybaveno operačním systémem. Tím, který dnes dominuje, je buď Windows CE, stejně jako Android. Roli ve spojení s nimi hraje nejenom celková stabilita, ale rozhodně i to, jaké funkce nabídnout. Ty dražší modely na trhu nabídnou možnost připojení k internetu, čtení emailů, stejně jako hraní her.

Jakou funkčnost autorádio nabídne?

Jak jsme již zmínili, u obyčejného 1din autorádia si můžeme přehrát maximálně hudbu. Podíváme-li se na kvalitnější a logicky dražší autorádio Škoda, můžeme ho využít mnohem zajímavěji. Kromě FM a AM tuneru obvykle nabídne možnost přehrávání našich hudebních souborů, video souborů, stejně jako by měla nabídnout i možnost zobrazování obrázků.

Nechybí třeba ani handsfree modul, stejně jako možnost využití GPS navigace, stejně jako Bluetooth modul pro spárování dalších zařízení. Standardem může být i napojení na zadní parkovací kameru, nebo na další funkce vozu. I to cenu ovlivňuje.

Jaké poslední parametry autorádia mají na cenu vliv?

Jsou to takové, které jsou spojeny primárně se vstupy a výstupy. Autorádio s DVD mechanikou je dnes příjemným základem. Co by mělo dominovat, to jsou jak sloty pro paměťové karty, tak by to měly být také možnosti bezdrátového propojení. I to dnes ovlivňuje cena. Na druhou stranu při větší současné investici budeme mít jistotu, že naše autorádio bude moderní i za několik let, kdy ho přesuneme do lepšího a také novějšího automobilu. Náročnost zapojení autorádia může být taktéž ovlivněna cenou a přímo úměrnou kvalitou hardware.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment