Zbavte dům plísní v několika krocích a zamezte jejich vzniku nadobro

Už se vám někdy stalo, že na vás z rohu místnosti koukala plíseň? Pokud ano, tady je několik rad, jak se plísní zbavit a především jak zamezit jejich vzniku.

Jak plísně vznikají?

Plíseň se nejčastěji objevuje v rozích nebo na špatně přístupných místech, a pokud není okamžitě odstraněna, může narůst do velkých rozměrů. Plísně vznikají v důsledku vysoké vlhkosti v místnosti a překvapí vás především na podzim, nebo také v zimě. Na podzim je jejich výskyt častější zvláště proto, že se ještě netopí, nebo velmi minimálně. Pokoje jsou chladné a vlhké a při činnostech, kdy vzniká ještě více vlhkosti, jsou zdi náchylné na tvorbu plísní.

Jak se plísní zbavit?

Plísně vznikají obvykle v koupelně (sprchování a koupání zvyšují vlhkost vzduchu), v kuchyni (pára z vaření vytváří obdobné klima, jaké vzniká v koupelně) nebo tam, kde se suší prádlo, z nějž se vypařovaná voda uchycuje na zdech.

Pokud zjistíte, že se někde objevil zelený potah, okamžitě zasáhněte. Kontrolujte především zastavěná a málo přístupná místa, která špatně dýchají, a jejich okolí, kde se často hromadí vlhkost. Jsou to především rohy místností, ale také prostory za skříněmi a stoly. Nejúčinnějším způsobem odstranění je použití chemických přípravků. Pokud je plíseň v malém rozsahu, přípravek stačí nastříkat či jinak aplikovat dle návodu a nechat působit. Při takovém opatření je dobré otevřít v místnosti okno a izolovat ji od ostatních pokojů, protože tyto přípravky jsou při vdechnutí velmi štiplavé, výrazné a celkově nepříjemné. Jsou však velmi účinné.

Objevíte-li větší plochu pokrytou plísní, je postupujte obdobně, avšak s větší opatrností. Pokud je plíseň skutečně velká, může být také nebezpečná. Někdy je nutné postiženou oblast oškrábat a poté až ošetřit chemickým přípravkem. V takovém případě velmi dobře izolujte místnost od ostatních a nezapomínejte na svou vlastní ochranu – důležité je používat ochrannou roušku, která zabraňuje jak nadýchání chemikálie, tak zamezuje vdechnutí spór, které se budou při škrabání vyskytovat všude kolem.

Jsou plísně nebezpečné?

Když sušíte prádlo, vaříte nebo se sprchujete, plísním se někdy neubráníte. Občas se může stát, že se někde v rohu vytvoří lehký zelený potah, avšak ten není pro člověka nebezpečný. Velké a rozsáhlé, často hluboké plísně je nutno velmi rychle odstranit. Dlouhodobý pobyt v takto postižené místnosti není bezpečný – může způsobit dýchací potíže a rozvinout se ve větší onemocnění.

Zabraňte jejich vzniku!

Existuje několik osvědčených rad, jak se plísním vyhnout. Pokud v místnosti sušíte prádlo, z něhož se vypařuje hodně vody a usazuje se ve zdech, zkuste otevřít okno alespoň na ventilaci. V případě, že již topíte, vlhkost v místnosti se sama vyrovná. Pořídit si můžete také pohlcovač vlhkosti, v opačném případě investujte do přímotopu, který ohřeje zdi, které pak náchylné na tvorbu plísní.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment