Jak vybrat neoprenové boty na kiteboarding

Neoprenové boty se uplatní zejména v chladnějších klimatických podmínkách. Názory na použití neoprenových bot se různí. Podle některých je jízda na prkně s neoprenovými botami méně pohodlná jako, když jedete bez nich. Ovšem zase záleží na tom, kde kitujete.

V tomto článku se podíváme na výběr správného páru bot z neoprenu, které mají reálný dopad na to, jak se vám bude na vašem kiteboardingovém prkně stát a jezdit. Takže než začnete nakupovat, ušetřete si chvíli času a pročtěte si výsledky našeho výzkumu a možná se vyvarujete zbytečných chyb.

Průvodce nákupem neoprenových bot

Naším cílem je pokrýt všechny parametry a vlastnosti, které by vás při nákupu nového páru neoprenových bot měly zajímat.

Velikost bot

Neoprenové boty jsou standardně k dispozici pouze v celých číslech. Mluvíme o standardním EU číslování obuvi. Nicméně protože většina výrobců bot na kiting používá své vlastní šablony, tak velikost v jedné značce nemusí odpovídat velikosti od jiného výrobce.

Vyplatí se tedy při výběru vyzkoušet raději boty od různých značek, abyste měli jistotu správné velikosti.

První věc, kterou byste měli vědět je, že každá mezera či kapsa vzduchu mezi chodidlem a neoprenem se bude plnit vodou. Každá voda, která se dostane do vašich bot může pak cákat ven a zároveň si přidáváte hmotnost na svých chodidlech. Výsledkem je pak náročnější jízda na prkně se zbytečnou zátěží.

Takže je lepší těsnější?

Ano, ale ne příliš těsné.

Neoprenové boty mají obecně silnější vrstvu neoprenu vedoucí přes špičku až k patě, což poskytuje dodatečnou oporu. Pokud je neopren příliš těsný, můžete se v botě cítit nepohodlně. V každém případě nespoléhejte na to, že se při používání přizpůsobí. To u neoprenu nehrozí a spíše je pak nebudete chtít už nosit.

Různé typy neoprenových bot

Boty s kulatou špičkou

Tento typ neoprenových bot patří k nejpopulárnějším, které si můžete koupit. Mají zaoblený konec, lze je snadno vyrábět, takže je i poměrně levně koupíte. Obecně také velmi dobře sedí na noze. Mezi takové patří např. Mystic Crown Boot.

Boty o odděleným palcem

Tento styl bot z neoprenu je populární zejména u zkušenějších jezdců. Palec je oddělen od zbytku prstů – odtud její jméno. Palec může být trochu chladnější než v případě, že jsou všechny prsty pohromadě.

Rozdíl ve výkonu s použitím tohoto typu bot je znatelný. Díky tomu, že je bota uchycena na palci u nohy zbytek chodidla je pohyblivější. Tím se také účinněji přenáší pohyb z vašich nohou do kiteboardingového prkna. U bot s kulatou špičkou má chodidlo tendenci se valit okolo prstů, takže přenos energie na prkno není tak efektivní.

Tloušťka neoprenových bot

Většina neoprenových bot je vyrobena s použitím neoprenu o síle 3, 5 nebo 7 mm. Čím je materiál silnější, tím bude bota teplejší. Právě podle lokality, kde budete boty používat a teploty se rozhodujete, zda budete potřebovat silnější či slabší boty. Pokud se např. chystáte jezdit ve Skotsku nebo Norsku, kde může teplota vody dost klesnout, určitě nejsou boty o tloušťce 5 – 7 mm od věci.

Péče o neoprenové boty

Nic vám tak neznepříjemní cestu z jezdecké session domů než zapáchající neoprenové boty v zadní části vozu. A přitom je péče o ně velmi jednoduchá. Stačí je po každém použití opláchnout studenou vodou a nechat je uschnout ve stínu. Tímto způsobem Vám vydrží déle.

Velký výběr neoprenových bot Mystic v různých tloušťkách najdete na www.mysticstore.cz nebo se přijďte podívat přímo do Showroomu Mystic v Brně.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

StyleMag.cz

In-In.cz

GoldBach.cz

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment