Jak se lépe učit

Učení mučení

Školní povinnosti mnohým z nás činí menší či větší starosti. Konečně se k učení přinutit, je někdy nadlidský výkon. Tento článek vám poskytne pár dobrý rad, jak na učení vyzrát. Na začátku si zvolíme klidné a pro nás příjemné místo, kde nás, pokud možno, nebude nic rušit.

učení

Pravidelnost

Samozřejmě učení je maličko rozdílné na základní, střední a vysoké škole. Vždy je ovšem vhodné, učit se pravidelně, díky tomu si na tuto činnost zvykneme a nebude to pro nás taková obtíž. Dalším plusem je, že před testem si látku jen zopakujeme, učení se nám nebude tolik hromadit. Proto plánujme.

Důležité je nepřetahovat

Učit se, dokud se soustředíme. Můžeme se řídit jednoduchým pravidlem. Ve škole trvá hodina 45 minut, déle se žáci nesoustředí. Proto ani učení doma nemá probíhat déle než 1 hodinu, pak následuje pauza. Stačí 10-15 minut, kdy rozproudíme tělo i mozek.

Základem je opakování

Každý z nás se učí jinak. Někdo se dokáže naučit velké množství textu za jeden večer, druhý potřebuje více dní. Velmi dobrým postupem je si naučenou látku zopakovat hned druhý den, díky tomu si jí zafixujeme.

učení

Nejprve čti

Jako první je vhodné si látku přečíst a až pak se jí začít prokousávat. V ideálním případě bychom měli všemu rozumět, to nám zajistí jednodušší učení a také si látku lépe zapamatujeme.

Zapojme smysly

Můžeme použít barevné zvýrazňovače, přepsat si na papír důležité poznatky, využít představivost. Co se podtrhování týče, nepodtrhujme většinu textu, zabere to dost času a výsledek nebude stát za nic. Stačí jen nadpisy a důležitá slova.

Asociace

Při ní zapojíme naši představivost. Názvy a těžší slova nám ulehčí jejich zapamatování. Jednoduše si vymyslíme podobné slovo, které nám název připomíná, nebo si vymyslíme rýmovačku.

Hudba

Ano, i při učení je vhodné poslouchat hudbu a učit se v jejím rytmu. Ideálně by to měla být hudba beze slov, která by nás mohly plést a odvádět naši pozornost.

Jídlo až pak

Před učením si můžeme dát malou svačinku. Ovšem nic velkého. Tělo by totiž spotřebovalo velkou část energie na trávení a nám by pak nezbyl dostatek energie právě na učení.

Odměna

Nezapomínejme sebe či své děti odměnit za dobře odvedenou práci. Ať už je to formou jídla či sladkosti, oblíbené činnosti, filmy či pohádkou, až po nákupy, kino nebo masáže.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

40plus.cz

PressExpress.cz

iZprávyDnes.cz

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment