Rozhovor s lektorkou pomaturitního studia

Tápeš, kam po maturitě? Co takhle studium jazyků? A jak takové studium vypadá? Přečti si rozhovor s lektorkou Lenkou Pitákovou, který Ti vše přiblíží:

Ahoj Lenko, učíš pomaturitní studium němčiny. Jak probíhá výuka? Používáš v hodinách nějaké alternativní moderní výukové metody, jako je například video? Pokud ano, popiš nám, jak takové vyučování vypadá.

Ahoj. Ano, ráda používám jiné formy výuky, než je klasické „biflování“ slovíček a gramatiky. Video je skvělý pomocník. Ve škole máme k dispozici projektor, mohu tak studentům promítat filmy či krátké německé videoklipy na plátno ve velkém formátu, který je mnohem záživnější.

Studenti vždy dostanou papír s dotazy, na které se musí ve filmu soustředit a následně je vyplňují. Následují také diskuze v němčině, kdy se studentů ptám na doplňující dotazy. Často mám ale ve skupině i aktivní studenty, kteří film rádi v němčině dopodrobna rozeberou, což je vždy příjemné, jelikož se nemusím sama tolik snažit :).

Ráda také používám při výuce audio nahrávky nebo vyučuji pomocí různých her, například hledání papírků s citáty, které následně překládáme nebo chození s německou mapkou po budově školy a hledání „pokladů“, které před hodinou dle mapy rozmístím. Škola má být hrou a pro pomaturitní studium jazyků to platí dvojnásob.

Jaký si myslíš, že je lepší přístup ke studentům pomaturitního studia? Kamarádský nebo spíš autoritativní? Jaká se snažíš být ty a proč?

Já se snažím být spíš kamarádská. Po těch letech, které němčinu v rámci pomatu vyučuji, jsem zjistila, že takovýto přístup je v rámci této formy výuky ideální. Samozřejmě mě studenti musí brát jako lektorku a ctít nějaká pravidla, která si nastolíme, nicméně jsem za tykání a „férovou hru“ mezi námi.

Vyučuješ také nějaké kurzy němčiny pro veřejnost?

Ano, vyučuji ještě několik kurzů němčiny různé jazykové pokročilosti.

Když srovnáš kurzy němčiny pro veřejnost a pomaturitní studium, jaké rozdíly najdeš?

Rozdíly jsou opravdu obrovské. Pomaturitní studium navštěvují většinou studenti kolem dvaceti let a skupina má cca deset až patnáct studentů. Výuka probíhá každý den od pondělí do pátku čtyři vyučovací hodiny. Píšou se i klasické testy, je zde více prostoru pro výuku a vytvoření osobnější vazby mezi studenty a lektorem.

Celkově je výuka, alespoň v mých hodinách, uvolněnější a důraz je kladen na komunikaci, gramatiku i poslech. Celý kurz je také veden ke zdárnému zakončení státní jazykovou zkouškou na úrovni dle individuální pokročilosti jedince.

Kurz pro veřejnost se otvírá v malém počtu uchazečů, ve škole Pelican tomu tak je už od skupin po dvou. Kurz probíhá jedenkrát týdně vždy devadesát minut. Samozřejmě se snažím také vyučovat studenty nějakou zábavnější formou, nicméně není zde tolik času a možností „vyřádit se“, jede se tedy většinou dle učebnice, na kterou se se studenty domluvím, a nejvíce se procvičují cvičení, které vedou k úspěšnému absolvování kurzu, tzn. ke schopnosti mluvit a dorozumět se německy.

A teď trochu z jiného soudku, řekni nám něco o sobě. Co tě baví, co děláš ve volném čase, jaké máš zájmy?

Miluji hudbu a filmy, což promítám samozřejmě i do výuky. Ráda chodím na koncerty alternativní hudby v Brně, do kin a ráda posedím s přáteli u dobré kávy. Snažím se věnovat i sportu, kde je mým koníčkem hlavně turistika.

S manželem jezdíme každý víkend do přírody a užíváme si čerstvý vzduch. V neposlední řadě je mým koníčkem i moje práce, a to němčina, Německo a cokoli, co s  naším sousedním státem souvisí, mě také zajímá.:)

Jsi Brňačka nebo ses narodila jinde, případně kde? Co se ti na Brně líbí?

Jsem původem z malé vesničky ve středních Čechách, nicméně Brno jsem si oblíbila. Přišla jsem sem na studia, našla si zde přítele, vdala se a už tu zůstala. Je fakt, že máme baráček na okraji Brna, nicméně ráda využívám výhody velkoměsta, jako je výběr kulturních akcí, restaurací a jiného vyžití.

Z domu jsem v centru za necelých 30 minut, což se mi na Brnu právě velice líbí. Spojení výhod velkoměsta s výhodami maloměsta a vesnic je tu unikátní, a proto bych život zde za nic nevyměnila.

Díky Lenko za poskytnutý rozhovor, jsme rádi, že učíš v naší škole a jsi součástí PELICAN crew, vážíme si Tě.:)

Také děkuji, jsem velice ráda, že zde mohu němčinu vyučovat a doufám v pokračování i po další léta.:)

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

MetSo.cz

40plus.cz

PressExpress.cz

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment