Na co je potřeba dávat si na internetu pozor

Stahování neprověřených souborů

Velkým problémem internetu je možnost stáhnout takřka cokoli. Bohužel se stažením souboru si do počítače také můžeme stáhnout vir, nebo jiný druh škodlivých dat. Jak si na tohle dávat pozor? Jednou z ochran je antivirový program. Ten zachytí některé viry již v zárodku a buďto vám soubor nedovolí stáhnout, nebo ho stáhne a vir okamžitě smaže. Problém je ten, že spousta virů a škodlivých souborů není vůbec známá a ještě nebyla odhalena. Možná by vás až zarazilo, kolik procent virů tyto ochranné programy zachytit nedokážou.

stahování

Dalším způsobem ochrany je prevence. Pokud můžete, tak žádné soubory z internetu nestahujte. Výjimkou mohou být ověřené a oficiální zdroje. Například známé značky si nemohou dovolit šířit tímto způsobem viry, protože by to zničilo jejich pověst a připravilo je to o zákazníky. Pozor je potřeba dávat si na stahování souborů od neznámých a podezřelých uživatelů.

Stahování nelegálních souborů

Na internetu je v dnešní době možné stáhnout takřka cokoli. Problém ale může nastat, když stáhnete některý licencovaný program načerno. Některé programy bývají svým výrobcem velmi hlídány. Nejčastěji to bývají drahé programy používané ve velkých firmách a částky na licence takových programů jsou opravdu veliké. Výrobce tohoto programu vás pak může vystopovat a zažalovat za krádež programu. Pokuty za odcizení jsou pak v řádech statisíců.

Umisťování cizích souborů na internet

Na internet nemůžeme umístit vše, co se nám zlíbí. Některé obrázky, videa, texty, aplikace a další jsou licencovány a mají svého autora. Pokud by jste některý z těchto souborů, co jsou licencovány a nepatří vám, umístili na internet bez svolení autora, může vám hrozit pokuta. Některé licence umožňují obrázky používat s uvedením autora, jiné vyžadují svolení autora a jiné je šířit takřka nemožné. Na tuto problematiku licencí je potřeba dávat si pozor.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PressExpress.cz

iZprávyDnes.cz

Novinky-Zprávy.cz   

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment