Odškodnění pracovního úrazu nebo nemoci z povolání? Poradíme vám, jak na to!

Víte, kdy máte nárok na odškodnění pracovního úrazu a jak tento nárok uplatnit? Máme pro vás informace, které by vás (pokud pracujete v zaměstnaneckém poměru) určitě měly zajímat. Povinnosti zaměstnavatele se v tomto ohledu řídí zákoníkem práce. Ne každý zaměstnavatel své povinnosti ale dodržuje. Naštěstí pokud máte pochybnosti nad správností jeho postupu při vašem vypořádání, můžete se obrátit na Spolek na ochranu práv poškozených.

Jak postupovat při odškodnění pracovního úrazu

Na odškodnění pracovního úrazu či nemoci z povolení má nárok každý, jehož zaměstnavatel platí zákonné pojištění pro případ své odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci. Jestliže vám tedy vznikne při práci nějaká újma, měli byste určitě požadovat odškodnění a nespoléhat se pouze na vlastní úspory či vlastní úrazovou pojistku.

Bohužel jsou však časté spory nejen o tom, zda zaměstnanci náleží od zaměstnavatele odškodné, ale také se mnohdy diskutuje o výši odškodného. Zaměstnavatelé nárok často zpochybňují, protože chtějí ušetřit. Zaměstnancům tak můžeme doporučit, aby neporušovali bezpečnost práce, protože pak se ohrožují a nemusí žádné odškodné získat. Skončí doma pouze s nemocenským pojištěním, které jim však dočasný výpadek přijmu, nenahradí.

Pokud se vám tedy stane v práci nějaké úraz, určitě vše nejprve nahlaste svému zaměstnavateli. Když se nemá k řešení celé situace, můžete se obrátit na již zmíněný Spolek na ochranu práv poškozených.

Kdy a s čím vám pomohou odborníci

U Spolku na ochranu práv poškozených se můžete informovat o možnostech svého finančního odškodnění v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Také zde získáte podporu po psychické stránce a k dispozici vám bude tým externích pracovníků.

Zajistí zde pro vás rovněž nezbytné znalecké posudky u soudního znalce a rovněž vás mohou zastupovat na všech jednáních, pokud o to budete mít zájem. Zdarma zde získáte zdravotnické pomůcky a přístroje. Pokud si tedy nevíte rady s řešením svého pracovního úrazu, neváhejte tento spolek kontaktovat.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment