Na co si dát pozor před sjednáním nebankovní půjčky?

Půjčky dnes nabízí obrovské množství poskytovatelů. Převážně se jedná o různé nebankovní instituce, které neustále přicházejí s výhodnými nabídkami, na něž se snaží nalákat nové klienty. Mnoho z nich však využívá řadu nekalých praktik, které mohou nedostatečně informovaným žadatelům způsobit velké škody.

Nebankovní půjčky nejčastěji volí lidé, kteří nedosáhnou na klasický bankovní úvěr nebo potřebují co nejrychleji zaplatit nečekaný výdaj. V obou případech je však nutné počítat s určitými riziky. Řada nebankovních společností, které lákají na takzvané půjčky bez registru a zástavy, totiž často používá různé triky, které mohou vést k velkým finančním potížím klientů. Na co se před sjednáním nebankovní půjčky zaměřit?

Půjčky ,,ihned pro každého”

Některé nebankovní společnosti půjčku nabízejí každému bez ohledu na jeho schopnost splácet. Nevyžadují doložení finančního příjmu, nekontrolují registr dlužníků a klient v mnoha případech nemusí mít ani minimální příjem. Příkladem jsou různé SMS půjčky, inzerované nejčastěji jako ,,SMS půjčka ihned úplně každému” a podobně. Zcela jistě mají své výhody, kterými jsou například rychlé a snadné sjednání, na druhou stranu je nutné platit extrémně vysoké úroky a poplatky. Obezřetnost se v těchto případech tedy rozhodně vyplácí.

Poplatky předem

Vybírání nejrůznějších poplatků předem je typickým znakem podvodné nabídky úvěru. Pokud jsou poplatky započítány do jednotlivých splátek a žadatel je o nich informován, pak je vše v pořádku. Ale v případě, že jsou vyžadovány ještě před poskytnutím samotné půjčky, se může snadno stát, že klient své peníze ani slibovanou půjčku už nikdy neuvidí.

Nízký úrok, ale…

Jedním z nejsnazších způsobů, jak nalákat klienty, je slíbit nízký úrok. Často však chybí informace, že slibovaný úrok se týká pouze prvního roku splácení. Po jeho uplynutí některé společnosti úrok navyšují, čímž se pochopitelně zvyšují i měsíční splátky. Pro klienta je tak postupem času stále těžší úvěr splácet.

Rozhodčí doložka

Rozhodčí doložka je ustanovení ve smlouvě o půjčce, dle něhož bude v případě sporu mezi poskytovatelem a klientem rozhodovat určený advokát, nikoliv nezávislý soud. Tento advokát je placen poskytovatelem půjčky, tudíž ve většině případů rozhoduje v jeho prospěch. Jedná se o velmi nevýhodné ustanovení, v jehož důsledku se klient kvůli malému nedoplatku může dostat do velkých dluhů, které mohou vést až k exekuci.

Sankce při pozdním splacení

Na rozdíl od bankovních úvěrů, u nichž sankce za pozdní splátku nejsou tak vysoké, mohou pokuty u některých nebankovních společností navýšit původní dluh o extrémní částku. Na paměti by to měli mít především žadatelé, kteří si nejsou jisti svou schopností splácet včas.

Smlouva k nahlédnutí?

Ve smlouvě o půjčce bývá velké množství důležitých informací napsaných drobným písmem a její důkladné prostudování vyžaduje mnoho času a soustředění. Vzhledem k tomu, že se vyplatí si smlouvu pořádně pročíst, je důležité ji mít k dispozici před samotným sjednáním půjčky. U většiny úvěrů je možné se na náhled smlouvy podívat alespoň na webu dané společnosti.

Někteří poskytovatelé to ale neumožňují a klient se tak může dostat do složité finanční situace, do níž by se v opačném případě dostat nemusel.

Opatrnosti není nikdy dost

Nebankovní půjčka může být jednou z alternativ pro ty, kteří potřebují rychle pokrýt nečekaně vzniklé výdaje. V každém případě je ale nutné si pořádně prostudovat smlouvu a obeznámit se s výší úroků, požadovanými poplatky a pokutami za pozdní zaslání splátky. Nebankovní úvěry jsou častou příčinou takzvané ,,dluhové spirály”, z níž se jen těžko dostává. Zadlužení navíc nezřídka vede k exekuci a v krajním případě až ke ztrátě střechy nad hlavou.

Nejrůznějším nebankovním půjčkám je věnována samostatná rubrika na webu www.hardyn.cz, kde se lze mimo jiné dočíst i o dalších populárních tématech z oblasti financí.