Jak může běhání zmírnit stres

Jedním z mých nejpamátnějších běhů byl náhodný běh na 5 km, který si budu pamatovat. Měla jsem za sebou těžký den. Už si nevzpomínám na podrobnosti, ale opět jsem měla za sebou uspávání svého 4letého syna, který nechtěl spát.

Vzpomínám si, že jste se cítila absolutně vyčerpaná. Chtěla jsem udělat něco, abych se nezlomila. Vzpomínám si, jak můj manžel chodil v 8 hodin večer kolem dveří ale mě to bylo úplně jedno.

Venku byla už tma a zima. I přesto jsem si obula své běžecké boty, a i bez běžeckého oblečení jsem si zaběhla 3 km tam a zpátky, jak nejrychleji to šlo.

Už si nepamatuji svou rychlost, nebo zda mi běh dal fyzicky zabrat. Ale vzpomínám si na lehkost při každém kroku. Jako by únava a frustrace nastřádaná po celý den při běhu doslova prosakovala ven. Začala jsem běhat s pocitem beznaděje, ale když jsem skončila cítila jsem se svěže a v mnohem lepší náladě.

 

Co nás čeká při dlouhodobém stresu

Chronický stres může přispět k dlouhodobým problémům se srdcem a cévami. Pokud stres stále pokračuje má vliv na vyšší riziko hypertenze, srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. K dalším věcem při dlouhodobém vystavení patří:

  • Zvýšená hladina cukru v krvi (což může vést až k cukrovce)
  • Průjem, zácpa, pálení žáhy nebo dokonce zvracení
  • Pocity letargie nebo nadměrná únava
  • Deprese, nadváha a špatné spaní

Jak může běh pomoci se stresem

Jsem si jistá, že mnozí z vás mají vzpomínky z běhu, podobné jako je moje. Je to úžasné, jak 30minutový běh kolem bloku může zmírnit stres a vyčistit hlavu. Běhání pomáhá redukovat stres v těchto ohledech:

Zvyšuje hladinu endorfinu

Všichni víme, že tohle opravdu funguje. Endorfiny jsou hormony, které jsou vylučovány do mozku právě v průběhu běhání. Zmírňují bolesti, bojují proti stresu a pomáhají, abychom se celkově cítili dobře. Dokonce i když se necítíte ve stresu na konci běhu se můžete cítit, jako na vrcholku světa.

Pomůže nám dostat se do situace – útěk nebo boj.

Před lety, když byli naši předkové napadeni měli jen dvě možnosti: Bojovat nebo utéct. V dnešní době se stres objevuje v různých formách a většinou jde o přetrvávající stres. Nicméně naše těla jsou stále nastavena na fyziologickou reakci – boj nebo útěk.

To je také důvod, proč se při běhu cítíme dobře, zvlášť pokud jsme ve stresu. Během si v podstatě zvolíme útěk a necháváme naše problémy za sebou, i když jde jen o dočasné řešení.

Rytmus nohou při běhu uvolňuje vaši mysl

Často je slyšet z řad těch, co neběhají, že je běhání hrozně nudné. Ale my běžci víme, že právě vyčištění naší mysli je opravdu dobrá věc. Opakující se pohyb, při kterém kladete jednu nohu před druhou je uklidňující a umožňuje vám lépe vypnout. To pak dělá zázraky právě s vaším stresem.

 

Nestresujte se

Pokud se chcete pustit do odbourávání stresu, to nejlepší, co můžete udělat je nemít žádné cíle. Nechte být načasování tréninku či stanovování vzdálenosti či trasy, kterou chcete uběhnout. Mít stanovené cíle vás jen bude dále stresovat.

Prostě vyběhněte a běžte tak rychle nebo tak daleko, jak se vám bude líbit až do okamžiku, kdy se vám vaše problémy budou zdát o něco menší.

I když samozřejmě nemůžete svým životním výzvám a problémům utéct, budete se minimálně cítit lépe připraveni na to jim čelit.

Další články o běhání i potřeby pro běžce najdete na stránkách naší běžecké speciálky Mujbeh.cz.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment