Lékárnu máme na zahradě

Francouzská kráska Levandule

Máte pocit, že co nevidět padnete únavou? Dejte si levandulovou lázeň. Do vany si napusťte příjemně teplou vodu a přidejte lžíci levandulového oleje nebo dva litry levandulového nálevu ze dvou lžic sušených květů. V koupeli vydržte alespoň 30 minut. Vaše tělo se výborně prokrví a vy se budete cítit nádherně svěží a překypovat energií.

Sedmikráska

Květy sedmikrásky jsou blahodárným lékem na veškeré kožní problémy – akné, ranky, odřeniny, vředy, ale také ekzémy. Stačí, když čerstvé lístky a květy rozdrtíte a vzniklou kašičku opatrně nanesete na ránu. Nebo si velkou hrst čerstvých květů přidejte do lázně a připravte si rozkvetlou koupel. Na pokožku působí jako hojivý balzám.

 

Máta

Dělá se vám při cestování špatně? Nepříjemné příznaky zmírní máta. Zkuste inhalovat éterický olej (nakapejte si ho na papírový kapesníček a vdechujte dle potřeby) nebo mějte po ruce termosku s mátovým čajem.

Květ černého bezu

Ačkoliv má většina z nás tyto potíže spojené s chladnými měsíci, mnoho lidí se s nimi potýká i v tom nejpatrnějším létě. Stačí se napít něčeho hodně studeného nebo párkrát přeběhnout z rozpálené ulice do klimatizované kanceláře a je zaděláno na malér. Pokud k tomu dojde, naordinujte si bezový čaj. Snižuje teplotu a podporuje vykašlávání.

Lichořeřišnice

Letní dovolenou nám mohou zkomplikovat také různá infekční onemocnění. Vlhké a teplé prostředí totiž bakterie přímo milují. Tato léčivka rychle pomáhá při bakteriálních infekcích, zejména močového a dýchacího systému. Lichořeřišnice taktéž zabírá na salmonelu, streptokoky a stafylokoky.

Třezalka

Dotěrnými  komáry, ovády a muškami se to přes léto jen hemží, zvlášť pokud ho trávíte poblíž lesa nebo u vody. Svědění a bolest štípanců účinně tlumí třezalkový olej. Zavařovací sklenici naplňte čerstvými květy a zalijte až po okraj olivovým olejem. Sklenici uzavřete a na dva až tři týdny dejte za okno na sluníčko – olej díky barvivu zvanému hypericin získá červenohnědou barvu. Přeceďte ho, přelijte do skleněné uzavíratelné láhve a uskladněte ve tmě.

Pupalka

Spálenou pokožku je dobré okamžitě ošetřit pupalkovým olejem. Regeneruje popálenou a zanícenou kůži, zabraňuje vzniku puchýřů a napomáhá hojení drobných ranek. Je vhodný hlavně pro suchou a citlivou pokožku.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PR-clanky.cz

40plus.cz

Nase-domy.cz 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment