Kalifornské sucho by mohlo trvat i stovky let!

Kalifornské sucho a jeho následky

V důsledku nezastavitelného sucha v Kalifornii umírá více než 102 milionu stromů, z toho 62 milionu v roce 2016. Americké ministerstvo zemědělství (USDA) řeklo, že nejnovější údaje představují nárůst o 100% mrtvých stromů v Kalifornii za poslední rok. Tento výrok si vyžádal obavu o bezpečnostní opatření proti požárům, protože i dalších 7,7 mil. stromů je zasaženo suchem.

„Tyto umírající stromy budou nadále představovat riziko vzniku požárů a komplikovat naše úsilí bezpečně a efektivně reagovat na požáry, pokud k nim dojde a také představují celou řadu ohrožení života a majetku v celé Kalifornii,“ uvedl ministr zemědělství Tom Vilsack v prohlášení.

Vědci objevily důkazy o trvalém spojení mezi minulostí oteplování klimatu, změny povrchové teploty moře a Tichého oceánu během uplynulých století. Šlo zejména o identifikaci dvou historických období sucha, které v tomto regionu trvaly stovky let. První nastalo od 6. do 1. Století př. n. l., v polovině holocénu, zatímco druhé v období středověku, a to od r. 950 do r.1250.

Požáry způsobily škodu na 30.000 akrech půdy a evakuováno bylo 80 000 lidí. K oteplování a období sucha přispívají nejen výfukové plyny a emise v ovzduší, ale také role El Niño a La Niña. Tyto klimatické jevy jsou zodpovědné za posuny v oceánském oteplování.

„V minulosti a tak, můžeme vidět ústup lesů, rozšíření pastvin a pouští. Očekáváme, že teploty se budou zvyšovat a dešťové srážky klesat. Výskyt požárů se může zvyšovat a děštové srážky, společně se sněhovými, snižovat. Jezera se stávají mělčími, z některých je bažina, jiné vysychají.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Profolio.cz

Zprávycz.cz

Onlinepraha.cz

Profi články
  • 4
    Shares

1 Comment on Kalifornské sucho by mohlo trvat i stovky let!

Leave a comment