Jak vám pomůže změkčovač vody?

Voda, kterou každodenně používáme přirozeně obsahuje minerály jako jsou vápník a hořčík. Když je koncentrace těchto minerálů příliš vysoká, jde o tvrdou vodu. Tvrdá voda není ideální pro běžnou spotřebu a ani pro použití v domácnosti. I když mnoho lidí upřednostňuje minerální vodu pro své osobní potřeby, pro běžné použití v domácnosti je nevhodná. Z tohoto hlediska je důležité odstranit přebytečné minerály z vody, aby byla voda vhodná pro spotřebu i pro použití v domácnosti, na mytí a koupání. Změkčovače vody jsou účinné zařízení, které změní tvrdú vodu na měkkou, která je pro vás zdravá. Ale abyste našli změkčovač vody přesně podle vašich potřeb, měli byste v ideálním případě postupovat podle těchto kroků:

1. Zjistěte tvrdost vody

Tvrdost vody změříte prostřednictvím tzv. německých kapek na měření tvrdosti. Takový tester na tvrdost vody je snadno dostupný, na zjištění přesných hodnot stačí přidat několik kapek do vzorku dokud voda nezmění barvu. Podle počtu kapek zjistíte požadované hodnoty. Přesnější metodou je rozbor vody ve vodárenské společnosti případně akreditované laboratoři. Rozbor vody je finančně i časově náročnější, proto se doporučuje pouze v případech, kdy vás zajímají i jiné parametry vody jako je je tvrdost vody.

Stupnice tvrdosti vody:

  • velmi měkká: <0,5 mmol / l
  • měkká: 0,7 – 1,25 mmol / l
  • středně tvrdá: 1,26 – 2,5 mmol / l
  • tvrdá: 2,51 – 3,75 mmol / l
  • velmi tvrdá: > 3,76 mmol / l

2. Zjistěte denní spotřebu vody a maximální průtok

Na výběr vhodného zařízení na změkčení vody je třeba znát kromě tvrdosti vody i denní spotřebu vody. Tu si jednoduše odvodíte na základě počtu osob žijících v domácnosti, případně jednoduše vysledovat z vodoměru umístěného ve vaší domácnosti. Neméně důležitým faktorem je i maximální průtok vody v daném okamžiku. Je to z důvodů, že změkčovače vody fungují na bázi průtoku, a každý takový filtr disponuje jinými parametry. Proto berte v úvahu spotřebu vody při sprchování, praní, mytí nádobí, používání WC v jednom okamžiku.

3. Obraťte se na specialisty v oboru

Po zjištění požadovaných informací se obraťte na firmu, která má dlouhodobé zkušenosti v oblasti úpravy vody. Zkušení odborní pracovníci vám ochotně poradí nejvhodnější řešení a zajistí i jeho realizaci. Pomohou vám také s rozborem vody, poskytnou informace o údržbě zařízení, zajistí montáž a pravidelný servis.

Jak fungují změkčovače vody?

Změkčování vody probíhá na základě iontové výměny vápníku a hořčíku za sodík. Po změkčení určitého množství tvrdé vody je třeba katexovou směs zregenerovat. Proces regenerace, během níž se vyplaví zachycen sodík se provádí za pomoci solného roztoku. Celý proces je automatizovaný a ovládaný řídící jednotkou změkčovače vody. Obsluha změkčovače je díky automatickým procesem minimální a spočívá pouze v doplňování tabletování soli.

Správně zvolený filtr na tvrdou vodu, jakým je změkčovač vody vám usnadní život hned v několika oblastech. Které to jsou?

Výhody změkčovačů vody

1. Už žádné starosti s vodním kamenem

Vodní kámen dokáže nadělat v domácnosti pořádně starosti. V domácnosti způsobuje neestetické skvrny především v koupelně a kuchyni. Změkčovač vody upravuje vodu už na přívodu vody do domu, takže v celém domě budete mít měkkou vodu, která vám značně ušetří čas, peníze na drahé čistící prostředky i vynaloženou energii na úklid. Odpadnou vám starosti s pravidelným odstraňováním nánosů vodního kamene ve sprše, vaně, na vodovodních armaturách, dřezu či na kuchyňském nádobí.

2. Prodloužená životnost spotřebičů

V důsledku tvrdé vody se vrstvy vápníku a hořčíku hromadí uvnitř spotřebičů jako je pračka, myčka, rychlovarná konvice, žehlička. Toto ovlivňuje výkon těchto zařízení a radikálně snižuje jejich životnost. Měkká voda pomáhá předcházet hromadění těchto minerálů a zabraňuje usazování vrstev vodního kamene, což prodlužuje jejich životnost.

3. Ochrana rozvodů vody

Usazování vodního kamene po několika letech snižuje průtok potrubí až může dojít k ucpání potrubí. Tvrdá voda je hlavním přispěvatelem, který drasticky snižuje průtok potrubí. Měkká voda je pro každého, kdo používá kovové potrubí v celém domě, nezbytností pro lehký průtok vody a snížení problémů s ucpáváním. Ucpávky mohou také způsobit netěsnost a trvalé poškození vašich potrubí v důsledku opotřebení.

4. Lepší péče o pleť

Koupání v tvrdé vodě výrazně ovlivňuje vaši pokožku. Směs minerálů a mýdla se usazuje na pokožce, čehož důsledkem je podrážděná a vysušená pokožka. Kosmetické přípravky se také v tvrdé vodě hůře rozpouštějí, proto je na koupání a péči o pleť vhodnější měkká voda. Měkká voda nezpůsobuje svědění ani podráždění, právě naopak, pokožku lépe hydratuje a udržuje v ní vlhkost.

5. Lepší vyprané prádlo

Tvrdá voda si vybírá svou daň i při praní. Pokaždé, když perete ve tvrdé vodě, prádlo není vyprané tak kvalitně, jako je tomu při praní v měkké vodě. Důvodem je horší rozpouštění pracích prostředků, což může způsobit bílé skvrny na prádle. Naopak, v měkké vodě se prací prostředky rozpouštějí snadno, stačí použít menší množství pracího prášku a výsledek stojí za to.

Změkčovače vody fungují nejlépe s vodními filtry

Změkčovače vody změní tvrdou vodu na měkkou. Neodstraňují jiné kontaminanty, jako jsou sedimenty, toxiny, chemikálie a mikroorganismy. V ideálním případě je proto třeba před samotný změkčovač vody namontovat filtr na mechanické nečistoty. Postará se o odstranění sedimentů z vody, čili voda bude čistší a současně ochrání změkčovač vody před poškozením.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment