Granitový dřez a kouzla s kuchyňským interiérem

Granitový dřez si v dnešní době získává stále větší oblibu. Proč? Protože doby, kdy byl kuchyňský dřez pouhou nádobou na umytí špinavého nádobí, jsou již dávno pryč. Jistě, vzhledem k tomu, že v žádné moderní kuchyni již nemůže chybět myčka nádobí, netráví u něj téměř nikdo po obědě nebo po večeři čas mytím příborů a talířů. Ovšem na občasné opláchnutí jednotlivých kusů nádobí, vylévání vody nebo naopak její napouštění, na to se je potřeba pořád. Že se ale dá kuchyňský dřez (zejména ten z granitu) povýšit o stupeň výš a že může mít v interiéru i svou designovou funkci, o tom nás moderní doba přesvědčuje poměrně pravidelně. Stačí si projít současné trendy v kuchyňské architektuře a uvidíte. Ale o to větší jsou nároky na správnou volbu dřezu.

Granitový dřez může mít desítky variant

Pokud opomeneme všechny praktické náležitosti a zaměříme se čistě a pouze na výběr z hlediska designu, je pro vás asi nejdůležitější barva. Tou se granitové dřezy liší nejvíce. Je to zároveň jejich výrazná výhoda oproti nerezu, který je pořád stejný. V obchodech máte na výběr z celé řady odstínů, od přírodních odstínů šedé, černé nebo bílé až po klasické barvy (červená, modrá,…). A je to právě tento faktor, který nejvíce ovlivní design celé kuchyně. Z hlediska tvarového a typového rozdělení granitových dřezů pak můžeme rozlišit celou řadu dalších druhů. Asi největší rozdíly jsou v tomto ohledu mezi dřezy kulatými a hranatými. Každý z nich se bude hodit do jiné kuchyně. Stejně tak ale může vzhled celé kuchyňské linky velmi výrazně ovlivnit i takový detail, jako je plocha na odkap nebo druhá vanička dřezu.

Skvěle zapadne do každé kuchyně, budete-li se snažit

Při výběru dřezu se vždy snažte, aby do kuchyně co nejlépe zapadl. Granitový dřez to umí velmi dobře, takže záleží jen na vašem estetickém cítění. Z hlediska tvaru se snažte okopírovat co možná nejpečlivěji styl zbytku kuchyně. Například, jestliže si ve všem ostatním zakládáte na kulatých křivkách a absenci ostrých hran, pak určitě volte dřez kruhový. Co se týče barev, tady máte dvě možnosti – buď bude odstín dřezu podobný, jako je tomu u všech ostatních prvků kuchyně, nebo vsadíte na kontrast. Nic mezi tím by pro vás nemělo existovat. Ovšem s kontrastem musíte nakládat citlivě a opatrně. Rozhodně byste neměli využívat více protikladných barev. Zvolte si maximálně dvě barvy z opačných pólů spektra a těch se držte, zajistíte tím všestrannou vyváženost vaší kuchyně.

Nedílná součást supermoderních i retro kuchyní

Výhoda množství typů a tvarů granitových dřezů je jednoduchá – snadno zapadnou do všech typů kuchyní. Jelikož jde o materiál původně přírodní, bude se velmi dobře hodit do retro kuchyní. A to ať již chceme zvolit městské retro 30. let minulého století (které si hodně hraje s pastelovými barvami a výraznými odstíny), nebo spíše venkovský styl. Pod tím si můžete představit třeba dnes velmi populární provensálský styl. Ten je obecně specifický užitými barvami a materiály. Ty by měly být spíše přírodní a v méně výrazných barvách – často se uplatňuje hnědá, šedá nebo bílá. Barevnější mohou být spíše detaily – usušené levandulové květy, talíře či ubrusy. To všechno ale neznamená, že by se granit nehodil do moderní kuchyně. Naopak – v kombinaci s pochromovanou nebo třeba mosaznou baterií určitě zapadne i do pečlivě navrhovaných moderních kuchyní.

Granit vypadá dobře vždy, stačí ho udržovat

Granitový dřez vypadá zkrátka dobře prakticky v každé kuchyni, pokud ho vybíráte s citem. Co ale bývá často problém (a co také granitu ubírá velmi výrazně na efektu), to je vaše vlastní chování k takovému dřezu. Ten totiž vyžaduje určitou údržbu. Mastnota a otisky prstů na něm vidět nejsou, ale nečistoty nebo vodní kámen ano. Nemluvě o tom, že ve špinavém dřezu se množí bakterie a line se od něj zápach. Proto byste měli několikrát týdně dřez umýt a ošetřit, aby si uchovával dobrý vzhled i za pár let po koupi. Stejně tak doporučujeme alespoň jednou za čtvrt roku kontrolovat přívod a odtok vody, zda je všechno v pořádku a zda obojí funguje, jak má. Předejdete tak nepříjemnostem, souvisejícím s haváriemi.

 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment