Dřezová baterie: Jak vybrat tu nejpraktičtější?

Dřezová baterie, ač se to nezdá, může při zařizování kuchyně nadělat hodně starostí. Většinou nám nedělají problém velké a drahé spotřebiče, jako je sporák, lednice nebo myčka nádobí. Na internetu velké množství recenzí tohoto zboží, nákupních rádců i tematických diskuzí. Mnohem složitější je situace, kdy máte zájem o zdánlivé drobnosti, jako je kvalitní dřez nebo kuchyňská baterie. Tady již recenzí ubývá a vy najednou váháte. Abychom vám ušetřili čas, rozhodli jsme se pro vás připravit krátký článek, který vás výběrem kuchyňské baterie provede. Výsledkem by měla být dřezová baterie, která se bude do vaší kuchyně perfektně hodit, se kterou se bude dobře manipulovat a která vynikne dlouhou životností. Tohle všechno lze zjistit již ze zběžného pohledu na vybraný model. Zkusme se na celou věc zaměřit spolu.

Dřezová baterie svým materiálem ovlivní životnost i design

Pokud se chceme bavit o materiálu, měli bychom si hned na začátek zavést dva pojmy – tělo baterie a její opláštění. Složení obou částí se výrazně liší už kvůli tomu, že jsou na každou z nich kladeny odlišné nároky. Plášť je svrchní vrstvou, kterou každý uvidí – měl by tedy především dobře vypadat. Většinou se proto využívá třeba leštěného nerezu, chromu, niklu nebo mosazi. Popřípadě je zde možnost dozdobit baterii přídavkem barevného granitu nebo keramiky, to ale snižuje její odolnost a zvyšuje nároky na údržbu. Vnitřní tělo by pak mělo být z pevnějšího kovu – nejlépe chromové nebo mosazné. Tím bude zajištěna vyšší životnost, protože tyto materiály odolávají velmi dobře mechanickým poškozením i vodnímu kameni.

Vnitřní struktura a její vliv na životnost

Na trhu je celá řada modelů, které nemůžeme ani při nejlepší vůli označit za špičkové. Z hlediska designu nebo systému ovládání jsou sice velmi pěkné a promyšlené, ale vnitřní struktura je naprosto nevhodná. Již jsme si řekli, že na povrchu má baterie plášť a pod ním tělo, které by mělo být z odolného materiálu. Nyní dodáváme, že zároveň musí být dostatečně masivní, aby dokázalo odolat tlaku vody a nezačalo časem praskat. Pod ním pak můžeme najít celý vnitřní mechanismus. Nebudeme-li počítat šrouby a těsnění (která jsou jinak velmi podstatná), je nejdůležitější součástí baterie kartuš. Ta sestává ze dvou po sobě jezdících destiček, napojených na ovládání, s jejichž pomocí se reguluje průtok vody. Ovšem pozor – levnější baterie mají tyto destičky z plastu, což rozhodně není ani trochu vhodné řešení. Taková kartuš se brzy zničí a budete muset koupit novou, keramická je mnohem efektivnější.

Jaký volit tvar a vzhled baterie?

Teprve poté, co vyřešíte všechny praktické vlastnosti materiálu a baterie celkově, můžete začít zkoumat její vzhled a tvar. Tady je nabídka velmi rozmanitá, jednotlivé modely se navzájem liší velikostí, materiálem i ovládáním. Zkusme si říci, jaké je dělení kuchyňských baterií. Z hlediska způsobu manipulace je můžeme rozdělit na pákové a kohoutkové. Druhé jmenované sice vypadají efektněji, ale regulace průtoku vody je složitější a vyžaduje cit, zatímco pákové se ovládají poměrně snadno. Stejně tak rozlišujeme baterie stojánkové a nástěnné. Od věci není ani vědět, že existuje více materiálů baterií a svět nekončí jen u těch nerezových. Volit tedy můžete mezi velmi luxusně vypadajícími mosaznými nebo chromovými modely, popřípadě mezi designově zajímavými bateriemi dozdobenými granitem a keramikou.

Zasazení baterie do kuchyňského interiéru

Výběr ze všech typů baterií, které jsme si uvedli v předchozím odstavci, záleží čistě a pouze na vašich preferencích a stylu, který chcete své kuchyni dát. Máte retro kuchyni (což je mimochodem dnes v módě)? Volte kohoutkovou baterii. Do moderní a technologicky skvěle vybaveného interiéru naopak skvěle zapadne baterie páková. Stejně tak záleží na její velikosti, čím menší, tím méně bude nápadná. Ale ať již máte kuchyni jakoukoliv, snažte se dodržet tři následující zásady:

  • Baterie není hlavním prvkem kuchyně, nesnažte se na ni upozorňovat. Ať je spíše nenápadná.
  • Materiál baterie, pokud to není nerez, by měl ladit s materiálem dřezu – granit ke granitu, keramika ke keramice.
  • Barevně se snažte spojit baterii se zbytkem interiéru, kontrast je pěkná věc, ale vyžaduje citlivý přístup, a vodovod pro něj není vhodným místem.
Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment