Filmové hvězdy první republiky

Filmové hvězdy první republiky

První republikou nazýváme Československo v období od jeho vzniku do roku 1938; od tohoto roku do období okupace užíváme pojem druhá republika. Československo patřilo v období mezi válkami světovou špičkou v kinematografii. O to se zasloužili jedineční herci jako jsou:

Lída Baarová (Ludmila Babková) – jedna z československých hereček, která byla považována za evropský Hollywood. Patřila k nejkrásnějším ženám Evropy. Zahrála si v jednatřiceti filmech, ale opravdovou hvězdou se stala po shlédnutí německého snímku Barkarola.

Věra Ferbasová – často nazývána “komikem v sukni”, představitelka venkovských děvčátek nebo vdoviček. Proslavila se díky Vladimíru Slavinskému.

Filmové hvězdy první republiky

Filmové hvězdy první republiky

Hana Vítová – (Jana Lašková) – ačkoliv chtěla být učitelkou, složila zkoušky na konzervatoř. Svůj pseudonym začala používat díky Voskovci a Werichovi. Většinou hrála chudé venkovské dívky, které nějaká nečekaná událost dala dohromady s bohatými muži.

Vlasta Burian – roku 1925 založil vlastní divadlo. Proslavil se jako “král komiků”. Jeho filmy vycházely z her, která sám hrál v divadle.

Hugo Haas – za první republiky se proslavil díky svým filmovým rolím a svým režírováním. Vyučoval v herecké škole Actor’s Laboratory

Ladislav Pešek – působil v Národním divadle čtyřicet osm let. Spolupracoval s Československou televizí od jejího zahájení v roce 1953

Oldřich Nový – po několika angažmá přijal nabídku účinkování do ostravského divadla Drašar, tam získal obrovské zkušenosti. Poté si jeho talentu všiml ředitel opery brněnského Národního divadla a nabídl mu angažmá. Oldřich ji přijal. Vystupoval i v rozhlase a jako první režíroval český muzikál.

Svatopluk Beneš – po konzervatoři dostal několik nabídek k angažmá, nakonec se vydal cestou Městských divadel pražských. Spolupracoval s režiséry např. Jaroslavem Kvapilem či Janem Borem.

Jaroslav Marvan – s herectvím začínal v němém filmu, ve svém prvním ztvárnil strážníka ve filmu Dobrý voják Švejk. Spolupracoval s rozhlasem a televizí.  Jeho skvělé herecké dovednosti dokazují ceny  – Národní cenu v roce 1941 a v roce 1951 byl jmenován laureátem Státní ceny.

Mezi další filmové hvězdy patří např. Zdeněk Štěpánek, Jindřich Plachta, Čeněk Šlégl nebo Theodor Pištěk.

 

 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment