Exit games- jak to s nimi bylo dříve?

escape game

Exit games neboli únikové hry, jsou po světě známé ještě pod jedním názvem – REG, což je zkratka z anglického “Real Escape Games”. V těchto hrách jde o jediné: dostat se v šedesátiminutovém intervalu ven z jedné uzamčené místnosti pomocí skrytých nápověd. Cena za jednu hodinu strávenou v této místnosti se pohybuje v průměru okolo 1200 Kč. V zahraničí to bývá v přepočtu na české koruny 200 Kč za osobu. Více informací o cenách exit games je k přečtení zde.

V posledních letech jsou tyto hry velikým fenoménem, ale jak vlastně vznikly?

Exit games – kde se vzaly první REG?

Úplně první REG byla vynalezena v Japonsku, v roce 2007, firmou SCRAP CO. Pracovníkem této firmy a zároveň člověkem, který s nápadem na zrealizování původně počítačových escape games přišel, je 35 letý filmový režisér Takao Kato.

Takao Kato se nechal inspirovat počítačovými hrami, ve kterých je hráč často vystaven podobným situacím. V těchto původně počítačových hrách se hráč nachází v různých místnostech a pomocí skrytých indicií a nápověd se snaží dostat z těchto místnosti ven.

Jakmile se dostane ven, následuje další level, který je pro daného hráče o něco složitější. V reálném světě se v exit games děje v podstatě to samé, avšak s tím rozdílem, že hráč nehraje sám, ale ve skupince, která musí dohromady spolupracovat a nenachází se v několika místnostech, ale jedné. Hráč musí zapojit nejen svůj rozum, ale i logiku a v reálných únikových hrách i schopnost pracovat v týmu. Únikové hry v reálném životě jsou od těch počítačových rozdílné ještě v jedné věci. Na ty reálné má skupinka hráčů šedesát minut na to, aby se dostala ven. V počítačových verzích není tato věc podmínkou.

Fénomén únikových her se dostal i do médií. Například kanál Science Channel začal vysílat televizní show s názvem “Race to Escape”.

Takao Kato

Když se zeptali vynálezce únikových her v reálném světě, Takao Kata, jak vlastně na svou myšlenku ohledně REG přišel, odpověděl: “Nemohu říct nic, co by znělo nějakým způsobem skvěle. Mohu vám odpovědět pouze takto: Přemýšlel jsem o tom, že vymyslím něco nového a dívka, která seděla vedle mě hrála počítačovou exit game a tak jsem přišel s nápadem vytvořit tyto hry v realitě. A to je celá pravda. Tato věc, která nutí skupinku hráčů spolupracovat dohromady oslovila velikou spoustu lidí, vytváří mezi nimi nadšení a stala se populární ve velmi krátkém čase. Když jsme začínali, jediná reklama kterou jsme měli k dispozici byl malý kus papíru. Během velmi krátké doby však byly všechny vstupenky do únikových místností vyprodány”.

Takao byl touto počítačovou hrou natolik zaujatý, že si začal představovat, jak by něco takového mohlo fungovat v reálném životě. O rok později představil světu svou první opravdovou exit game.

Hra je stále oblíbenější

Do dnešní doby (jak jsme na tom v České repulice je i zde) hru hrálo přes 10.000.000 účastníků, kteří ji zkusili nejen v Japonsku, ale i Číně, Tai-wanu, Singapuru a Spojených státech. První únikové místnosti však byly natolik těžké, že k jejich vyřešení a konečnému útěku se dostalo pouze 6 lidí ze všech 150 účastníků.

V Japonsku se hra stala velice oblíbená během krátké chvíle a odtud se rozšířila dál po Asii. Oblibu si získala i v Číně, Taiwanu nebo Korei. Největší množství únikových her lze ale najít v Singapuru.

V roce 2012 se exit games rozšířily i do USA, kde se následně staly velmi populární, stejně jako v Evropě a Austrálii.

V roce 2015 bylo celkem 2800 únikových her po celém světě. Většina vlastníků exit games jsou však skeptičtí a mají za to, že za pár let půjde o okoukanou záležitost. To je otázka, na kterou zatím nikdo neumí odpovědět, ale co se zatím ví, je to, že v této době jsou oblíbené více než dost.

Profi články
  • 4
    Shares

1 Comment on Exit games- jak to s nimi bylo dříve?

Leave a comment