Dračí lodě v Česku

Slyšeli jste někdy o závodech dračích lodí? Sport je to historický (první zmínka před 2 200 lety v Číně), nicméně novodobá zmínka se datuje do roku 1976. To se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong Kongu a odtud se rozšířil do celého světa. Nyní se této disciplíně věnuje až 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa, kteří jej provozují nejen jako rekreační sport.

Proč dračí loď?

Dračí lodí se označuje kanoe, která má přesnou délku 12,5 metrů s dračí hlavou na špici a ocasem na zádi. Díky své velikosti se do lodě vejde až 20 v sedě pádlujících lidí. Dalšími členy posádky pak je bubeník, jež udává rytmus pádlování a kormidelník. Hlavním smyslem závodů dračích lodí je ukázat, že spolupráce v týmu převyšuje jednotlivce. Proto do jedné lodě nasedají společně muži i ženy.

Při oficiálních závodech se pluje na dráhách o vzdálenosti 200, 500 a 1000 metrů. Kategorie se dělí podle věku a pohlaví. Nejprestižnější je ale kategorie bez omezení – Premier Open. Při té se vždy ukáže bojovnost týmového ducha.

V ČR existuje asociace dračích lodí, jež každoročně pořádá celou řadu závodů po celé zemi. Tím nejstarším z nich je Pražský festival dračích lodí. Tento rok už proběhl 21. ročník! Vzhledem k  náročnosti je doporučeno se před každým závodem správně pojistit.

Dragonboating v ČR

Dragonboating přivedli do ČR zakladatelé České asociace dračích lodí Sebastian Pawlowski a Hajo Libor. První myšlenka byla obohatit dění v hlavním městě. Lákal je marketingově neokoukaný vodní sport. Zanedlouho se tedy uspořádal první ročník Pražského festivalu dračích lodí, kdy k větší atraktivnosti pozvali posádky z celé Evropy. Na tomto základě se pak zformovala v roce 2002 první reprezentační posádka, která hned na svém prvním mistrovství Evropy získala dvě stříbra a jeden bronz. Od té doby získává jeden úspěch za druhým.

Více informací o pojištění – https://ergo.cz