Diskriminace barev – otroctví

Černoši se stali nejznámější lidskou rasou drženou v otroctví, a to už v roce 1619. V tomto roce začalo otroctví černochů plodit svým věznitelům peníze. Jeden z prvních otroků byl Crispus Attucks, jenž byl zajat britskými vojáky za to, že bojoval za nezávislost své země. Černí otroci pracovali převážně na plantážích a rýžových polích. Za svou práci byli odměňováni pouze suchým plátkem chleba a pár doušky vody. Když se v 18.století pozastavila výroba tabáku a rýžové pole bylo téměř prázdné, nabízela se otázka, co teď s budeme s otroky dělat? V té době rostla v Anglii poptávka po americké bavlně. Její výroba byla bohužel podmíněna ručním sběrem a odstraňováním semene ze surového materiálu. Samotné otroctví bylo rozšířeno především na severu Anglie a mnoho anglických podnikatelů zbohatlo právě na obchodu s otroky. Ačkoliv v roce 1777 americký kongres zakázal otroctví s černošskou populací, velké množství bělochů s otroky neustále obchodovalo a v roce 1800 se prokázalo využívání téměř 50 milionů černých otroků, přičemž polovina pracovala právě na sběrech bavlny za minimální odměny.

otroctví

Nemilosrdné otroctví

V roce 1820 tvoří černí otroci asi jednu třetinu lidské populace. Žijí na farmách a pracují na plantážích 16 hodin denně. Jeden majitel farmy vlastní cca 50 otroků a snaží se, aby byli jeho otroci zcela závislí na jeho darech a neměli tak chuť utíkat z jeho vlastnictví. Tito otroci mají zakázáno psát, číst, učit se a i jejich samotný pohyb na farmě je omezen. Z černošských žen se stávají sexuální hračky a pokud se někdo z otroků vzbouří, je tvrdě potrestán. Narozené děti se nemilosrdně zabíjejí.

Obchodníci s otroky

I přesto, že je v roce 1865 nemilosrdně zrušeno otroctví, mají někteří propuštění černoši problém naučit se žít ve světě, který neznají. Často porušují mravní a trestní zákony. Kradou v obchodech, protože neumějí pořádně mluvit ani psát, proto těžko shánějí práci. Mladé černošky jsou nuceny vykonávat sexuální služby. Barva kůže byla v minulém století známkou cenné komodity a byla také vysoce žádoucí pro obchodníky s otroky. Otroci stáli na tom nejnižším stupni společenského žebříčku a snad v každém městě se na jejich dražení stály fronty. Dodnes se otroctví studuje a posuzuje zejména z ekonomického hlediska. Na vývoj americké společnosti mělo obrovský vliv rovněž jako na vnímání rasismu.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PressExpress.cz

iZprávyDnes.cz

Novinky-Zprávy.cz