Chovatelská pletiva

Člověk jako tvor si domestikoval určitá zvířata už před tisíci lety, stala se z tohoto soužití jakási přirozenost. Oběma stranám to vyhovuje, zvíře se nemusí starat o potravu a přístřeší, protože to mu zajistíme my, a na oplátku z něj máme nějaký užitek.

Abychom chovná zvířata uhlídali na konkrétním místě, je třeba tento prostor nějakým způsobem ohradit. Ideálním pomocníkem je k tomuto účelu pletivo! Chovatelských pletiv existuje několik typů a každý z nich je vhodný pro jiné použití a pro chov jiných zvířat. Pojďme si je představit!

Šestihranné pletivo

Říká se mu šestihranné, jelikož očka tohoto pletiva tvoří malé šestiúhelníky a vyrábí se z pozinkovaného drátu. Existuje ale i poplastované šestihranné pletivo. Je to přesně to, co uvidíte nejčastěji na dvířkách králíkáren, proto už se zažil i termín chovatelské králičí pletivo. Hodí se např. i na klece nebo na oplocení venkovních výběhů nejen pro králíky.

Využití má ale i v jiných oblastech, jako je aranžérství, stavebnictví (při omítání či zateplování) nebo lesnictví a zahradnictví, když potřebujete ochránit nějakou rostlinku před hladovou divokou zvěří (ochranka proti okusu).

Ovčí pletivo

Ovce si snad nikdo jinde než v ohradě ani představit neumí. Ale nejde jenom o ně, existuje spousta zvířat, která se chovají v ohradě a vězte, že šestihranné či voliérové pletivo, by je udrželo tam, kde mají být, jen stěží.

Ovčí uzlíkové pletivo je tvořeno pozinkovanými dráty, které jsou v každém spoji několikrát zatočené, čímž je vytvořen jakýsi uzlík. Oka ovčího pletiva jsou všechny stejně velká. Lze samozřejmě použít i dostupnější lesnické uzlíkové pletivo, které je specifické tím, že se oka směrem vzhůru zvětšují. Oba typy, ovčí i lesnické pletivo, jsou nahoře a dole opatřeny zesílenými vodícími dráty, které zabezpečují stálý tvar pletiva.

Včelařské pletivo

Včelařské pletivo je díky hustotě výpletu relativně specifické, má však široké uplatnění, nejen u včelařů. Včelařské pletivo (kovovou tkaninu) využijete ve stavebnictví nebo například jako síto pro kátrování zeminy. Je hustě tkané ocelovými dráty s velikostí ok mezi 2 – 4 mm. Cenově se toto pletivo, díky své hustotě, a tedy spotřebě materiálu, pohybuje o něco výše. Jeho využití je však široké.

Celoplastové pletivo

Pro chov domácích zvířat, nejčastěji drůbeže a jiných drobných zvířat si můžete také pořídit víceúčelové celoplastové pletivo. Lehké pletivo, které je celé vyrobeno z polyethylenu, tedy z plastu. Jedná se o velmi lehké … Opět je možné vybírat z několik velikostí ok v závislosti na účelu použití.

Jak sami vidíte, nabídka je široká. Věříme, že vám článek pomohl se v nabídce zorientovat, máte tak váš výběr usnadněn a vaše domácí zvířata udržena pěkně pohromadě.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Naše-domy.cz

Český-magazín.cz

Krásné-bydlení.cz

 

 

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment