Chiptuning čili elektronické zvýšení výkonu vozidel

Chtěli byste zvýšit výkon motoru svého vozidla a ještě snížit průměrnou spotřebu, ale současně zachovat emisní hodnoty a životnost motoru? Pak byste se určitě měli zajímat o chiptuning. Co to vlastně chiptuning je a jakým způsobem vám pomůže splnit vaše přání? Jedná se o název softwarové úpravy řídící jednotky automobilu, díky které se nastaví optimální hodnoty chipu řídící jednotky, takže výkonnost a točivý moment rostou a klesá spotřeba paliva.

CHip

Chiptuning

Kdy lze chiptuning využít

Elektronické zvýšení výkonu vozidla lze provést u naprosté většiny vozidel v benzinu i naftě. Základní podmínkou je elektronická jednotka, pro chiptuning není důležité, zda je vozidlo vybaveno kompresorem nebo turbodmychadlem. Je však nezbytné, aby byl použit odpovídající kvalitní software, jinak by mohlo dojít k nenapravitelnému poškození motoru. Řídící jednotka vydává pohonné jednotce nevhodné pokyny a jednotlivé části motoru jsou vystavovány neúměrné námaze. Proto je u chiptuningu požadována záruka a úpravce by měl být vlastníkem certifikátu.

Jakým způsobem se dosahuje zvýšení výkonu

Jak je možné, že se při chiptuningu sníží spotřeba paliva, ale současně se zvýší výkon? Vše záleží na software. Jeho úpravou se zvýší výkon a krouticí moment motoru a není tak nutno při jízdě často zvyšovat otáčky. Tím lze uspořit podstatnou část paliva. To však neplatí u atmosférických motorů. Značkový software se zkouší na motorových brzdách a motor je neustále kontrolován. Současně se provádí měření výkonu.  Sledují se všechny základní hodnoty, především emise, teplota a tlak v turbodmychadle.

Proč se rozhodnout pro chiptuning

Upravit software řídící jednotky a zvýšit výkon nemusíte jen pro snížení spotřeby, ale také pro vlastní bezpečnost. Při jízdě často nastávají situace, kdy je nutno podstatně a okamžitě zrychlit. K tomu, abyste mohli plně využít všech výhod elektronického zvýšení výkonu vozidla, je potřeba

  • dokonale znát stav a výkon vozidla
  • používat jen kvalitní paliva
  • výměnu oleje a rozvodů provádět dříve, než uplyne předepsaný termín
  • vždy po delších jízdách nechat důkladně vychladnout turbo
  • řídit se pokyny výrobce vozidla
Profi články
  • 4
    Shares

1 Comment on Chiptuning čili elektronické zvýšení výkonu vozidel

Leave a comment