Angličtina pro děti – pár základních principů

Výuka anglického jazyka u dětí je hojně diskutovaným tématem. Spolu s ním vyvstává hodně otázek. Kdy s ní začít? Stačí angličtina ve škole? Kolik hodin týdně by angličtině mělo dítě věnovat? A plno dalšího. Důležité je říct, že vždy záleží na konkrétním dítěti, školské instituci, kterou navštěvuje a prostředí, ve kterém se vyskytuje. Obecně se však dá říct, že čím dřív, tím líp a čím častěji, tím efektivněji. Pozor ale na přetížení!

Angličtina pro děti, ať už v rámci jazykového kurzu nebo výuky ve škole, má svá jasná specifika. Chce-li lektor či učitel, aby jeho žáčci jazyk opravdu ovládly, měl by se jich držet. Zásada číslo jedna je, že děti musí angličtina bavit. Stejně, jako u čehokoli jiného, i tady platí, že co děti nebaví, co se prostě nenaučí. Z toho důvodu by výuka angličtiny pro děti měla probíhat v maximální možné míře hravou a interaktivní metodou. Učitelé by, zejména u nejmenších dětí, měli upustit od práce s učebnicí, která pro ně stejně většinou není přínosná. Moderní výzkumy jednoznačně ukazují, že nejúčinnější metoda studia řeči je aktivní nápodoba a pravidelné procvičování v praxi. V jakém případě myslíte, že si dítě spíše zafixuje fráze „I have got“ či otázku „Have you got?“. Když mu vysvětlíte použití a necháte ho vyplnit 3 cvičení nebo když si s ním zahrajete kvarteto, při kterém bude fráze používat neustále dokola a uvidí jejich praktický přínos?

V případě opravdu kvalitních státních škol, dětem opravdu postačí angličtina ve škole. Takových je však stále, bohužel, menšina. Proto se stále tolik rodičů přiklání k možnosti připojit ke školní angličtině ještě kurz angličtiny pro děti v jazykové škole. Ten se zpravidla zaměřuje na jiné aspekty řeči, než školní angličtina – zejména na mluvení a aktivní komunikaci.

Ještě jiná situace je v případě předškolních dětí, u kterých často nezbývá jiná možnost, než je zapsat do jazykového kurzu. A přitom právě u nich je aktivní budování základů řeči naprosto klíčové.

Redakce Press-News.cz

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PR-články.cz

e-Zena.cz

MetSo.cz

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment