3 signály, podle kterých poznáte, že váš pes trpí depresí

Pes je věrným přítelem člověka už víc než dvanáct tisíc let. Tento čtyřnohý mazlíček ale v současnosti žije jinak, než tomu bylo dříve, kdy trávil většinu času venku a dováděl s ostatními psy. Dnes zůstává spoustu hodin zavřený doma sám, protože jeho páníček musí odejít do práce. A právě samota psi ubíjí, důkazem toho je ostatně i studie, která prokázala, že jeden ze čtyř psů trpí depresí. Jak zařídit, aby k nim váš chlupatý miláček nepatřil?

Změna chování

Důvodů k propuknutí smutku či špatné nálady může být celá řada. Náchylnější jsou hlavně menší plemena, potíže se ale nevyhýbají ani větším rasám. Čtyřnohý mazlíček tak může reagovat na konflikty v rodině, rozepře, hádky, vadit mu může i hluk, velkou změnu pak pro něj představuje třeba stěhování, narození dítěte nebo smrt v rodině. Může se kvůli tomu cítit odstrčený a odsunutý na druhou kolej.

Nechuť i nuda

Projevy smutku bývají různé, podepsat se mohou například na jídelníčku vašeho čtyřnohého parťáka. Už nemá takovou chuť k jídlu, jakou míval, nenalákáte ho ani na pamlsek pro psy, po kterém se dříve mohl doslova utlouct. Chodí od ničeho k ničemu, nic ho nebaví, nic ho netěší, u ničeho nevydrží. Snažte se ho z všednodenní nudy vytrhnout a dopřejte mu nějaké povyražení. Pokoušejte se vymýšlet nejrůznější činnosti, aby se nenudil. Pořiďte mu interaktivní hračky pro psy, které ho zaujmou a vytrhnou i z jeho posmutnělého období, vyrazte s ním na výlet nebo vyzkoušejte psí sporty, jako agility nebo dogpuller. Nezapomínejte si s ním nejen hrát, ale i mazlit. Na tyto „činnosti“ si vyhraďte alespoň půl hodinky denně. Prospějete tak nejen vašemu psímu miláčkovi, ale i sami sobě.

Apatie

Pokud nic nepomáhá a vašemu čtyřnohému kamarádovi se nechce ani zvedat z jeho pelíšku pro psy, kde prospí a proleží celý den, na vaši přítomnost sotva zareaguje a z apatie ho nevytrhne ani, když před něj postavíte misku s jídlem, pak je zapotřebí navštívit odborníka. Ten ho důkladně vyšetří a podle toho stanoví diagnózu a nasadí vhodné medikamenty. Tím to ale nekončí – nezbytná je také vaše spolupráce. Doslova ho zasypte množstvím lásky a empatie, jedině tak ho totiž dostane ze všeho zlého!

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment

Your email address will not be published.


*