Turistické batohy

Jezdíte často na hory do přírody, na vodu, na treky nebo pěstujete jiný sport? Turistické batohy jsou důležitou součástí vaší výbavy. Bez kvalitního batohu se neobejdete.

batoh

Jak vybírat turistické batohy

Turistické batohy lze rozdělit podle velikosti na menší a větší turistické batohy. Batohy o objemu do 25 l se hodí na víkendový pobyt na chatě, na trek nebo jen tak na dvoudenní výlet. Zde je důležité rozdělení na dámské a pánské batohy. Dámské batohy mají kratší záda, užší popruhy a odlišná je i anatomie bederního pásu. Basic batoh musí perfektně sedět, zásadně si jej zkoušejte s plnou výbavou. Střední turistické batohy mají většinou jednou kapsu, proto je vhodné hledat model, který má i boční kapsu na zip. Pro někoho jsou důležité doplňky jako poutka na cepíny a trekové hole, pitný vak, skialpinisté využijí poutka na výbavu v případě lavin, poutka na uchycení lyží.

Velké turistické batohy

Velké turistické batohy jsou vhodné na delší túry. Jsou vybaveny kvalitním zádovým systémem a mají pevnou výztuž zad, kvalitním bederním pásem. Větší batohy mají objem 50 – 100 l. Rozdělení na pánské a dámské batohy je velice důležité. Při zkoušení batohu je potřeba ho naplnit do váhy 10 – 15 kg. Jako první zapněte bederní pás, který má přejmout více než 50% hmotnosti nákladu. Jestliže vám batoh dobře sedí, nestavte do správné délky ramenní popruhy. Balanční popruhy si postupně přitahujete nebo povolujete. Přitažené je lepší mít při chůzi do kopce.

Pánské batohy a dámské kabelky

Pohodlnému nošení turistického batohu napomáhají odlehčovací třmeny, do kterých si zavěsíte ruce. Použité materiály rozhodují o životnosti batohů i jejich pořizovací ceně. V nižší cenové kategorii pořídíte méně odolné batohy, které mají často nekvalitní prošití. Pokud nejste vodák či jeskyňář, nemusíte pořizovat nepromokavé batohy. Lze to řešit pláštěnkou či nepromokavým obalem.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

40plus.cz

PressExpress.cz

iZprávyDnes.cz

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment