Proč zvolit k bydlení montovanou dřevostavbu?

Bydlení v dřevěných montovaných domech není móda posledních let, je to léty prověřený životní styl, který s sebou přináší řadu výhod. Mezi ty patří především tepelně izolační vlastnosti domu, které zaručují nízké provozní náklady, velmi krátká doba výstavby, přijatelná pořizovací cena a v neposlední řadě pozitivní dopad na životní prostředí.

Příroda především

Kdo se rozhoduje pro stavbu domu na bázi dřeva, ten obvykle hledá cestu zpět k přírodě. Už samotná stavba dřevěného domu je, co se spotřeby energie týká, energeticky velice úsporná. Na zpracování dřeva je potřeba až 5x méně energie než na jakýkoliv jiný materiál. Dřevo, jakožto hlavní stavební materiál, je obnovitelný zdroj, jehož zpracování a likvidace nezatěžuje životní prostředí.

Jsou-li dodrženy všechny konstrukční a technologické postupy, jedná se o nízkoenergetické, pasivní nebo dokonce aktivní domy. Ty, nejenže poskytují vysoký komfort bydlení pro jejich obyvatele, ale především šetří životní prostředí.

Peníze až na prvním místě

Cena za samotnou stavbu a následné provozní náklady, jsou jedním z hlavních důvodů, proč zájem o dřevostavby stále vzrůstá. Pořizovací cena dřevostaveb je různá a liší se zpravidla v závislosti na typu domu, jeho členitosti, velikosti, a především skladbě konstrukcí. I při stavbě domu se řiďte heslem: nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci. Pořizovací cena by se určitě neměla stát tím hlavním kritériem při výběru dodavatele.

Ta hlavní výhoda, kvůli které si lidé pořizují dřevostavby, přichází až po jejím dokončení a správném užívání. Pokud dodavatel dodrží přísné technologické postupy a zpracování domu je přesné a precizní, začnou majitelé domu dosahovat kýžených výsledků v podobě významně nízkých částek na fakturách za energie.

Tepelně izolační vlastnosti

Jen díky tepelně izolačním vlastnostem těchto domů může být dosaženo výše uvedených finančních úspor, kvůli kterým jsou montované dřevostavby tolik atraktivní. Na jakém principu to funguje?

Dřevo je samo o sobě tepleným izolantem, které teplo sice neakumuluje, ale odráží ho zpět, směrem do místnosti.  Zatímco ve zděném domě je třeba chvíli čekat, než se zdi nahřejí a interiér se vyhřeje, u dřevostaveb se zdi nenahřívají a k ohřevu vzduchu dochází rychleji. Vhodný systém vytápění s regulací zajistí komfortní teplotu vzduchu v každém ročním období.

Důkazem, že se ve dřevostavbách není nutné obávat zimy, je fakt, že leaderem ve výstavbě dřevostaveb v Evropě je Skandinávie.

Než bys řekl švec

Asi tak dlouho, možná o trochu déle, trvá montovanou dřevostavbu postavit. Zatímco zděné domy se staví více než jeden rok, montovanou dřevostavbu můžete mít podstatně dříve. Stavba má dvě fáze, z nichž ta první zabere přibližně tři měsíce, během kterých se kopou základy a betonuje se základová deska. Pak přichází na řadu samotná výstavba dřevostavby. Ta se liší podle toho, zda se dům sestavuje přímo na stavbě, nebo ve výrobním závodě.

Stavba se neprodlužuje o takzvané „vymrzání“, jak tomu bývá u zděných staveb.

dřevostavba

Rekapitulace závěrem

Montované dřevostavby nejsou ve světě žádná novinka. V České republice objem jejich výstavby každoročně roste a díky moderním technologiím vzrůstá i jejich kvalita, zaručující deklarované výhody, mezi které bezesporu patří:

  • nižší pořizovací cena v porovnání se zděnou stavbou;
  • kratší doba výstavby, což opět ovlivní celkovou cenu, protože nebudete muset platit nájem v bytě ve kterém žijete a hypotéku na dům, který teprve stavíte;
  • tepelně izolační vlastnosti domu, které vám při správném užívání domu výrazně sníží provozní náklady;
  • pozitivní dopad na životní prostředí, ke kterému dochází již při samotné stavbě, tak při užívání domu.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

Seznam-Novinek.cz

InternetPressMedia.cz

PRwebs.cz

Profi články
  • 4
    Shares

1 Comment on Proč zvolit k bydlení montovanou dřevostavbu?

  1. S dřevostavbou jsme maximálně spokojeni. Nechali jsme si ji postavit od firmy dřevostavby my home. Výborné bydlení. Dřevostavba je lepší než cihla.

Leave a comment