Jsou zpomalovací prahy ideálním řešením regulace rychlosti automobilů?

Jak zajistit, aby řidiči v určitém úseku respektovali rychlostní limit? Poměrně snadno – instalací zpomalovacího prahu neboli retardéru. Oblíbený bezpečnostní prvek funguje velmi dobře a skutečně drtivou řidičů přiměje k sešlápnutí brzdového pedálu. Ti ostatní zažijí menší náraz a leckdy i skok. Automobilu rychlá jízda přes překážku tohoto typu rozhodně nesvědčí. Jenomže se nabízí i jiný pohled na věc. Zpomalovacích prahů přibývá jako hub po dešti a pozvolná vyplývají na povrch související negativa. U nás se příliš neřeší, v zahraničí ano.

Šílené emise

Zpomalovací prahy zachraňují životy. A zároveň přispívají k výraznému zhoršení vzduchu ve městech. Automobily jsou nuceny zpomalovat a při opětovném zrychlení produkují mnohem více emisí než v případě rovnoměrné jízdy. Do vzduchu se dostává mnohem více oxidu dusíku, oxidu uhličitého i pevných prachových částic. V podstatě jde o smrtící koktejl, který může vést k rakovině.

Rychlejší opotřebení vozu

Pokud nemáte offroad, jehož konstrukce je na jízdu v náročném terénu stavěná, smiřte se s mnohem rychlejším opotřebením vozidla. Trpí především nápravy, čepy a tlumiče.

Nejde je vypnout

Stejně jako například parkovací zábrany, také retardéry nenabízí možnost okamžitého „vypnutí“. Musí se odmontovat, což je finančně nákladné, a proto zůstávají v rizikových úsecích po celý rok – bez ohledu na to, že se např. o prázdninách v okolí školy pohybuje mnohem méně osob.

Nadměrný hluk v ulicích

Kde jsou retardéry, tam je obvykle rušno. Popojíždění automobilů, vznik kolon, ale také větší otřesy  – s tím vším se musí obyvatelé měst smířit.

Logicky se nabízí otázka, jak zapeklitou situaci vyřešit – retardéry fungují mnohem lépe než výstražné svislé i vodorovné dopravní značky. Je jasné, že v blízké budoucnosti budou zpomalovací prahy nenahraditelné. Možná, že se úroveň bezpečnosti změní s masivním nástupem autonomních vozidel. Ale to je momentálně hudba daleké budoucnosti.

Profi články
  • 4
    Shares

Leave a comment