Jak efektivní může být kvalitní životopis?

Jakmile se hlásíte na jakoukoliv práci nebo brigádu, tak se počítá s tím, že předložíte kvalitně zpracovaný životopis. Pro různé nabídky práce je to navíc naprostá povinnost a bez něj nemáte sebemenší šanci v konkurenci obstát. Jak by měl životopis vypadat a co vše by měl obsahovat?

Strukturovaný životopis je mnohem přehlednější

I dnes se najde řada lidí, kteří se pokoušejí do práce dostat pomocí životopisu psaného takříkajíc na koleni formou vyprávění „Jmenuji se Pepa Novák, je mi 31 let a jsem…“. To už je ale opravdu stará škola a kdykoliv z personálního nebo manažerů dostane takový životopis na stůl, nebude se zdráhat ani s jeho přečítáním. 

Současností je totiž takzvaný strukturovaný životopis. Není psaný větami, ale je strukturovaný v odrážkách a každá část vašeho soukromého nebo profesního života má svoji kapitolu. Klasické dělení obsahuje takové odrážky, jako jsou „Základní údaje, vzdělání, praxe, odborné dovednosti, certifikáty a školení“ a další desítky podobných.

Co by se do životopisu mělo psát?

Všeobecně platí, že ať už se hlásíte na hlavní pracovní úvazek, nebo na brigády, tak cokoliv spojeného, byť jen zdánlivě s oborem je naprosto správně. Když hledám například brigády Praha a dostanu možnost odeslat životopis na pracovní pozici číšníka či servírky, tak si v pořádku můžu napsat do životopisu jakoukoliv profesní či intenzivní komunikační a společenskou zkušenost. Ta je například zde vítaná.

Co do životopisu naopak nepsat?

Do životopisu by se všeobecně nemělo psát nic, co nemůžete nějakým způsobem dokázat nebo je to pracovně irelevantní. Například to, že uchazeč o práci finančního poradce trénoval fotbalový klub 2.A třídy je zbytečné. Stejně tak nepiště ani žádné jazykové znalosti, pokud je nemáte dokázané. Zde ale pozor! Jako důkaz neslouží jen certifikát, ale například i dokončené studium obsahující jazyk na určité výstupní úrovni.