Lukáš Bauer

Lukáš Bauer, který patří už po několik sezon k absolutní světové elitě ve své kategorii, začal běhat na lyžích už v devíti letech. Později se pod vedením kouče Miroslava Petráska vypracoval na juniorského republikového šampiona a v roce 1997 úspěšně debutoval v rámci Světového poháru.

Lukáš patří k nejvíce zkušeným členům naší olympijské výpravy, startoval totiž už mimo jiné na olympiádě v Naganu, kde finišoval v kombinačním závodě na 10 km klasicky a 15 km volně na hranici třetí desítky.

lyžování

Zlom v kariéře přišel v roce 2002, kdy se Lukáš umístil hned ve dvou závodech Světového poháru v první desítce a podobně se mu dařilo na olympijských hrách v Salt Lake City, kde byl například na „padesátce“ klasicky senzačně osmý. Ty největší úspěchy ale měly ještě přijít…

V Turíně o čtyři roky později si dojel v závodě na patnáct kilometrů klasicky pro stříbrnou medaili, když jej dokázal porazit jen estonský závodník Andrus Veerpalu. Tento závod byl napínavý až do poslední chvíle, Lukáš v něm dokázal porazit i lídra tehdejších světových tabulek Tobiase Angerera, jenž musel přijmout „pouze“ bronzovou náplast.

Dobrá forma se Lukáše ale držela i nadále, v sezoně 2007/2008 opanoval Světový pohár a v následující sezoně získal na domácím světovém šampionátu v Liberci stříbrnou medaili v klasické „patnáctce“. Poslední olympijské hry v kanadském Vancouveru může tento zkušený závodník také považovat za úspěšné, bronz ze závodu z patnácti kilometrů volně korunoval ještě kolektivním úspěchem – s kolegy Jakšem, Koukalem a Magálem se umístil ve štafetě na 4×10 kilometrů třetí.

Olympiáda v Soči

Olympiáda v Soči bude pro Lukáše asi poslední velkou akcí. V šestatřiceti letech nejspíše bude pomýšlet na sportovní důchod, i když nikdy neříkej nikdy – šestinásobný olympijský vítěz Ole Einar Björndahlen nedávno oslavil čtyřicítku a pořád mu to jezdí přímo náramně…

sochi

Na závěr ještě dodejme, že Lukáš Bauer je ženatý, s manželkou Kateřinou mají dvě děti – Anetku a Matyáše. A jak že se vlastně tihle dva seznámili? Samozřejmě, že na lyžích, tato sympatická dáma je totiž dcerou bronzové olympijské medailistky ze Sappora (1972), Heleny Šikolové.